Aj na Vianoce do práce. Ako sviatkujú tí, čo majú službu

BRATISLAVA – Služba je služba, aj keď sú Vianoce. Svoje o tom vedia všetci, čo aj počas sviatkov musia pracovať – hasiči, záchranári, policajti, lekári a zdravotné sestry, vodiči MHD, pracovníci na pumpách či v hotelových zariadeniach. Ako to vtedy vyzerá v ich práci?

zachranari, Tatry
K tým, čo slúžia i cez sviatky, patria aj záchranári. Zdroj:TASR - HZS

„U nás sa pracuje v bežnom režime. Vďaka tomu, že sa tu robí na 12-hodinové zmeny, však vlastne všetci stihnú stráviť sviatky v rodinnom kruhu – tí, čo robia cez deň, aj tí, čo slúžia v noci,“ priblížil hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel.

Preto podľa neho ani nie je potrebné, aby títo ľudia zasadli k štedrovečernému stolu v práci. Buď sa najedia doma pred nástupom do služby, alebo ich večera počká po návrate.

Vzdialení tisíce kilometrov. Slováci v USA na slovenské zvyky nedajú dopustiť

Inak však záchranári nemajú veľa času oddychovať. Ani sviatky totiž nie sú obdobím, keď by mali málo práce. Naopak, cez Vianoce, no aj neskôr, až do Silvestra, zvyknú často zasahovať.

„Počas sviatkov pravidelne býva viac úrazov, najmä detských, s približujúcim sa Silvestrom pribúdajú i zranenia spôsobené zábavnou pyrotechnikou. Časté sú tiež otravy alkoholom, a čo je zarážajúce, aj u detí. Vlani sme napríklad na Silvestra zaznamenali až 19 takých prípadov, hoci inokedy sú to maximálne dva-tri denne,“ uviedol Chmel.

Sviatky v nemocnici

V štandardnom režime budú fungovať aj nemocnice. Tamojší lekári a zdravotníci sa však aspoň pokúsia prostredie zútulniť a spríjemniť sviatky ležiacim pacientom.

„Vianočnú atmosféru je cítiť aj v nemocnici, keďže je pre nás dôležité, aby sme pacientom pomohli vrátiť stratené zdravie. Na klinikách aj vo verejných priestoroch stoja vyzdobené vianočné stromčeky,“ informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Eliášová.

Mestá investujú do vianočnej výzdoby desaťtisíce. Kde zaplatili najviac

Sviatkom bude prispôsobený aj jedálniček. Pacienti dostanú napríklad zemiakový šalát, rybu, oplátky, med i ovocie. Tí, čo musia dodržiavať diétu, zase zemiakové pyré, dusenú rybu a cviklu. Pacientov, ktorým to zdravotný stav dovolí, môžu na sviatky pustiť domov.

Treba však počítať aj s tým, že iní ľudia zase skončia v nemocnici. „Najčastejšie ide o problémy v dôsledku prejedania sa, zapichnutých rybacích kostičiek, úrazov či zranení v dôsledku manipulovania s pyrotechnikou,“ opísala Eliášová.

Detskí pacienti nezostanú sami

Tráviť Vianoce v nemocnici nie je ľahké ani pre dospelých, nieto ešte pre deti. Zamestnanci Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave robia preto maximum, aby to ich malí pacienti mali čo najveselšie.

„V minulom roku bolo u nás v nemocnici cez Vianoce hospitalizovaných asi 90 detí a tohto roku očakávame, že to bude podobné,“ porovnala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Práve kvôli detským pacientom je atmosféra v tomto zariadení iná, a to už počas adventu. Deti na viacerých klinikách tu spolu s rodičmi a vychovávateľkami robili sviatočnú výzdobu a chystali vianočné stromčeky. Oslavovali aj Mikuláša.

Vianoce na ulici: Keď nemáte domov, je vám ťažko v každom ročnom období

„Máme veľa dobrovoľníkov a organizácií, ktoré sa snažia pomôcť. Pripravili pre deti program aj darčeky. Títo ľudia robia všetko preto, aby sa tu deti cítili čo najlepšie,“ zhodnotila Kamenická.

O tom, kde detskí pacienti strávia Vianoce, rozhoduje aj ich zdravotný stav. Tie, ktorým to dovoľuje, sa lekári snažia pustiť domov, aby sviatky prežili v kruhu rodiny.

Ale aj tie, čo musia zostať v nemocnici, nezostanú samy. „Usilujeme sa, aby za nimi mohli prísť rodičia alebo aj širšia rodina. Aby deti mohli stráviť vianočné sviatky s tými ľuďmi, s ktorými by ich trávili doma,“ vysvetlila hovorkyňa.

Pokiaľ ide o jedlo, kapustnica býva už súčasťou obedového menu, na štedrý večer potom deti dostávajú oblátky s medom, zemiakový šalát s majonézou, rybu, koláčiky, ovocie a džús.

Policajti, hasiči a vodiči

Slúžiť ako po iné dni budú tiež policajti, ktorí musia zostať v pohotovosti aj počas Vianoc. Oproti bežnému výkonu akurát posilnia hliadky, prípadne dopravné kontroly na cestách.

V rovnakom nasadení budú pracovať aj hasiči. Počas vianočných sviatkov síce mávajú menej výjazdov, no aj tak musia byť pripravení okamžite zasiahnuť.

Šťastné a veselé v ZOO. Na Vianoce nezabúdajú ani na zvieratá

„Služba je taká, ako v iné dni. S tým rozdielom, že si hasiči vyzdobia vianočný stromček a pripravia sviatočné menu, podobné tomu, čo by mali doma – teda rybaciu polievku, rybu, kapustnicu či zemiakový šalát,“ prezradil veliteľ bratislavských hasičov Marián Bugár.

A keďže mestá žijú i počas Vianoc, fungovať musí aj mestská hromadná doprava. Ako uviedla hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová, len na Štedrý deň bude v hlavnom meste slúžiť 574 vodičov v dennej službe a 22 v noci.

Celkovo cez deň vypravia 280 dopravných prostriedkov a v noci dvadsať.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Najčítanejšie