VIDEO: Rozlúčka s Antonom Srholcom. Kto mu vzdal hold a kto neprišiel?

BRATISLAVA - Anton Srholec sa vryl do sŕdc všetkých ľudí, ktorí ho poznali. Utorok je preto veľmi ťažkým dňom. Svojmu otcovi Antoniovi, ako ho zvykli volať, dali posledné zbohom.

VIDEO: Rozlúčka s Antonom Srholcom. Kto mu vzdal hold a kto neprišiel?
Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom. Zdroj:TASR

Vo štvrtok 7. januára nás navždy opustil milovaný kňaz Anton Srholec. Muž, ktorý prežil útlak socialistického režimu aj roky v uránových baniach v Jáchymove, podľahol zákernej rakovine.

V utorok sa s ním lúčia jeho najbližší. Najskôr sa v Bratislave konala zádušná omša, poobede ho pochovajú v rodnej Skalici.

OBRAZOM: Stovky ľudí smútia. Takto vyzerala posledná rozlúčka so Srholcom

Portál Aktuálne.sk vám priniesol priamy prenos z rozlúčky:

11:55 - „Život sa mu vydaril, je Boží človek,“ povedal počas poslednej rozlúčky so Srholcom kňaz Ján Sucháň. Srholec podľa jeho slov dosiahol svoj cieľ - šíriť Božie slovo saleziána Don Bosca. Slovenská cirkev podľa Sucháňa Srholca nepochopila.

11:20 - Auto s telom Antona Srholca vyrazilo spred bratislavského kostola.

11:08 - Truhlu s telom Antona Srholca odnášajú z kostola za potlesku všetkých veriacich. Potlesk znel aj pred kostolom, kde truhlu naložili do auta, ktoré ho prevezie do jeho rodnej Skalice, kde bude otec Antonio pochovaný.

11:07 - Po slovách Františka Mikloška sa končí zádušná omša za kňaza Antona Srholca.

10:52 - Otec Antonio budoval mosty - medzi nami a bezdomovcami, zdravými a chorými, aj takto pripomenul Srholca Vladimír Krčméry. Otec Antonio sa vždy usmieval, preto by sa mu podľa Krčméryho nepáčilo, ak by videl odchádzať z jeho rozlúčky ľudí, ktorí sú smutní.

10:49 - „Chcel by som sa ešte dožiť Pohody,“ pripomenul Srholcove slová Daniel Pastirčák, ktorý mu vzápätí odkázal, že pohody sa určite zúčastní, aj keď už trochu inak. Po týchto jeho slovách sa niesol kostolom potlesk.

10:42 - „Ďakujem vám, že ste naše Slovensko urobili krajším,“ dodal Kiska.

Andrej Kiska na pohrebe Antona Srholca.Andrej Kiska na pohrebe Antona Srholca. Zdroj: AP/SITA

10:38 - „Spomínam si na jeho pomoc druhým, presvedčenie, že to je pravý zmysel života, že to je cesta k Bohu,“ spomínal Kiska na ich prvé stretnutie. Pripmína, že varoval pred krajinami, v ktorých vládne nesloboda. Vždy podľa neho odsudzoval ubližovanie iných a trápilo ho, ak slová neznášanlivosti počul z úst verejných činiteľov. Poďakoval mu za to, že nás naučil, aby sme si vážili slobodu.

10:36 - Zanechal v nás stopu, ktorá nikdy nezmizne, hovorí Andrej Kiska vo svojom príhovore. „Všetci pociťujeme bolesť nad stratou človeka... Keď sme ho prišli potešiť, sami sme odišli potešení,“ hovorí o Srholcovom živote.

10:12 - V prvom rade sedí Andrej Kiska, Vladimír Krčméry, František Mikloško. V kostole je zaplnené každé jedno miesto, napriek tomu ostalo niekoľko ľudí aj pred ním.

9:54 - Tonko bol Boží človek, aj to sú slová, ktoré sa nesú kostolom. Je vidieť, ako ho ľudia vnímali.

9:40 - Takto to vyzerá v kostole počas zádušnej omše.

Pohreb Antona Srholca.Pohreb Antona Srholca. Zdroj: TASR

9:30 - Začala sa zádušná omša za kňaza Antona Srholca.

9:28 - Pri truhle stojí prezident Kiska. Čítajú sa básne Milana Rúfusa, ktoré vybrala rodina Antona Srholca ako jeho najobľúbenejšie. Na poslednú rozlúčku prišlo asi 500 ľudí.

9:26 - Zatvorili truhlu, hudba prestala hrať. O pár minút sa začne zádušná omša.

9:20 - V kostole je Vladimír Krčméry aj Lívia Klausová. Okrem nich sa očákavajú aj prezident Andrej Kiska, Pavol Frešo, Vladimír Faič, veľvyslanec Rakúska Helfried Carl a František Mikloško.

9:15 - Na omši budú prinesené dary - väzenská čiapka a knihy Srholca, skalické víno a trdelník.

9:10 - Pri rakve sa okrem politických väzňov striedajú aj bezdomovci, s ktorými Srholec žil. Omšu bude celebrovať provinciál saleziánov na Slovensku don Jozef Ižold. kázeň prednesie Ján Sucháň, Srholcov osobný priateľ.

9:04 - Ako prvý z politikov prišiel aj predseda KDH Ján Figeľ. Prominentne z boku, dlhý rad ako ostatní vystáť nemusel. V kostole hrajú husle a recitujú sa básne.

8:59 - Do kostola sa hrnú davy ľudí. 20-metrové rady sú z oboch strán ulíc. Rakvu strážia politickí väzni.

8:50 - Takto vyzerá aktuálne situácia pred Blumentálom:

8:38 - Kostol sa začína zapĺňať, podľa množstva ľudí je zrejmé, že otec António bol veľmi obľúbený.

Pred Blumentálom sa začínajú zhromažďovať smútiaci.Pred Blumentálom sa začínajú zhromažďovať smútiaci. Zdroj: Karol Farkaš/Aktuálne.sk

8:23 - V kostole je už Srholcova rodina a prichádzajú aj prví smútiaci, ktorí mu chcú dať posledné zbohom.

8:15 - Krátko pred ôsmou hodinou priviezli do bratislavského Blumentálu telo Antona Srholca, s ktorým sa tu rozlúčia jeho blízki.


Už v utorok sa s ním rozlúčili jeho najbližší aj všetky jeho ovečky. Pred ôsmou ráno priviezli jeho telo do Kostola Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál) v Bratislave.

O pol desiatej sa začala zádušná omša a po jej skončení odviezli Srholca do jeho rodnej Skalice, kde sa vo farskom Kostole sv. Michala začne o 13:30 začne posledná rozlúčka. Po nej ho pochovajú na skalickom cintoríne.

Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom sa bude konať v bratislavskom Blumentáli.Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom sa bude konať v bratislavskom Blumentáli. Zdroj: Karol Farkaš/Aktuálne.sk

VIDEO: Posledné slová Antona Srholca. Aj v bolesti myslel len na druhých

Už v pondelok avizoval, že hold príde tomuto veľkému mužovi vzdať prezident Andrej Kiska. V Blumentáli dokonca vystúpil aj s príhovorom.

Naopak, na poslednú rozlúčku neprišiel premiér Robert Fico. Namiesto seba poslal predsedu Zboru poradcov premiéra Vladimíra Faiča.

Aktuálne.sk
 

Diskusia