Čislák v parlamente: Je mi ľúto, že som nevybojoval viac peňazí

BRATISLAVA - Ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi je ľúto, že pre svoj rezort, a teda aj pre sestry, nevybojoval viac peňazí. Povedal to vo štvrtok v parlamente počas diskusie k situácii v zdravotníctve.

Čislák v parlamente: Je mi ľúto, že som nevybojoval viac peňazí
Viliam Čislák priznal, že ľutuje, že sa mu nepodarilo získať viac peňazí. Zdroj:TASR

"Každý minister chce pre svoj rezort viac, ale viem, aké sú mantinely. Ale my sa nebavíme o nule. Hovoríme o 55 miliónoch eur, ktoré zákon garantuje," povedal Čislák.

Dodal, že súčasná vláda dala priemerne na mzdy sestier okolo 199 eur. "Za minulej vlády za 1,5 roka sa zvýšil plat sestier o päť eur," poznamenal Čislák.

Zdravotná starostlivosť ohrozená nie je

Trvá na tom, že pre výpovede sestier nie je ohrozená zdravotná starostlivosť. "Na Slovensku máme toľko zdravotníckych zariadení a tak blízko seba, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov aj zdravotníkov je absolútne bezpečné," vyhlásil.

Zdravotné sestry sú sklamané: Nedovolili im vyjadriť sa v parlamente!

Pripomenul opatrenia, ktoré podľa neho zdravotníctvu pomohli. Spomenul aj využívanie elektronického trhoviska na nákupy zdravotníckych zariadení, otvorenú transparentnú nemocnicu, protikorupčnú linku.

"Táto vláda si viac začala všímať stav nemocníc," zdôraznil s tým, že nemocnice sa rekonštruujú.

Neurobili vraj málo

Hovoril aj o referencovaní cien liekov a zdravotníckych pomôcok. Podľa analýz by opatrenia mohli priniesť niekoľkomiliónovú úsporu. Spustená je podľa ministra aj pilotná fáza eHealth.

"Nemyslím si, že v rezorte sme urobili málo. Urobili sme opatrenia smerujúce k pacientovi," poznamenal Čislák.

Maľuje svet podľa Smeru

Opozícia má iný názor. Čislák podľa Viliama Novotného (nezaradený) maľuje svet podľa Smeru-SD.

Školstvo a zdravotníctvo ich zamestnali. Poslanci sedia v parlamente už hodiny

"Vy v ňom žijete, ste spokojný. So sestrami vo výpovediach nerokujete, ale vo vašom svete rokujete. Vraj sa situácia v zdravotníctve zlepšuje. Kde? O čom to hovoríte? Chodíte vôbec do nemocníc? Rozprávate sa s pacientmi? Veď sa choďte pozrieť do niektorej štátnej nemocnice," odkázal ministrovi Novotný.

"Vzdialenosť vášho videnia zdravotníctva od reality je asi najväčšia, akú som počul do čias Vladimíra Mečiara. Kto vám to radí? Kto vám to písal? Ste tak mimo reality, že to už ľudia vidia a nedá sa to zahmliť. Ja nepoznám ani som nestretol človeka, ktorý by si o zdravotníctve myslel to čo vy," adresoval Čislákovi Miroslav Beblavý (nezaradený).

"Sestry chcú počuť, ako naplníte prísľub Roberta Fica, že sa sestry môžu vrátiť do nemocníc. Sestry, ktoré sa vrátili do Prešovskej nemocnice, musia odprosiť na kolenách, sú vydierané," rozhorčil sa Pavol Zajac z KDH.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie