Drucker chce nové pravidlá pre pohotovosti. Lekári sa sťažujú aj naďalej

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) vylučuje, že by ambulantné pohotovosti fungovali len do 22.00 h. Pripúšťa však skrátenie povinnosti lekárov na pohotovosti slúžiť. Tí fungovanie Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) kritizujú už roky. Ministerstvo predpokladá, že dotknutú novelu zákona predloží do medzirezortného pripomienkového konania 17. januára.

poplatky lekar
Lekári sa pre fungovanie LSPP už v januári 2009 sťažovali poslancom na porušovanie ich ústavných práv a slobôd. Fungovanie pohotovostí neskôr kritizovala aj Generálna prokuratúra SR. Ilustračná foto

"Chceme, aby pohotovosť bola od 16.00 do 7.00 rána. Diskutujeme o tom, že povinnosť slúžiť bude do 22.00 h a budeme žiadať od tých, ktorí organizujú pohotovosť, aby ju zorganizovali až do 7.00," povedal Drucker.

Ministerstvo poukazuje, že súčasný spôsob organizovania a financovania LSPP v súčasnosti vyvoláva opakované napätie medzi prevádzkovateľmi a lekármi pre neúmerný počet služieb a výšku odmeny.

Lekári sa sťažujú na porušovanie práv a slobôd

Lekári sa pre fungovanie LSPP už v januári 2009 sťažovali poslancom na porušovanie ich ústavných práv a slobôd. Fungovanie pohotovostí neskôr kritizovala aj Generálna prokuratúra SR.

Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý určujú povinnosť vykonávať LSPP a ukladá sankciu za jej nesplnenie, generálny prokurátor napadol aj na Ústavnom súde SR. Ten koncom roka 2012 jeho návrh na konanie o súlade s ústavou zamietol.

Je lekárska pohotovosť prežitok? Unavuje doktorov a ohrozuje pacientov

Pohotovostí s nonstop službou má na Slovensku ubudnúť. Ministerstvo plánuje určiť minimálnu sieť ambulancií, ktoré budú službu poskytovať v 24-hodinovom režime. Drucker už na jeseň avizoval, že takého pohotovosti by mali fungovať najmä v nemocniciach.

Povolenia im má po novom vydávať rezort. Ostatná časť LSPP by sa ponechala ako doplnková s možnosťou kratšej prevádzky, povoľovali by ju vyššie územné celky.

Pohotovostí je viac ako 95

"Súčasné znenie zákona umožnil rozkvet a vytvorenie mnohých pohotovostí. Je ich viac ako 95, tým sa oslabuje ich efektivita. My sa chceme vrátiť k systému povinnej siete, ktorú navrhujeme rozšíriť. Navrhujeme zhruba 51 bodov, ktoré sú povinné. Uvažujeme aj o doplnkovej sieti tak, aby sme reflektovali na potreby regiónov," uviedol Drucker.

Návrh je podľa jeho slov pripravený, pred "strihaním" chce ale radšej viackrát merať.

Minister chce riešiť aj fungovanie lekárenskej pohotovosti tak, aby bola previazaná na ambulantnú. "Ukazuje sa, že nepotrebujeme mať taký počet pohotovostí lekární otvorených, pretože lieky pre pacienta by sme dokázali zabezpečiť aj prostredníctvom lekárov," doplnil.

Deti sú u lekára takmer každé 2 mesiace. Lekári vidia priaznivý vývoj

LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti.

Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie