Nie je lekár ako lekár. S nesprávnou pečiatkou si za lieky priplatíte

BRATISLAVA – Raz za liek zaplatíte menej, potom viac a potom zase menej. Chaos v doplatkoch môže vzniknúť vtedy, ak vám ich nepredpíše ten správny lekár. Podpis a pečiatka rôznych lekárov tak nemusí mať rovnakú cenu.

lekaren, lieky, lekarnik
Cena liekov sa môže líšiť podľa toho, kto vám ich predpíše. Zdroj:TASR/František Iván

Ak si po určité lieky pôjdete s predpisom od všeobecného lekára alebo z pohotovosti, môžete byť nemilo prekvapení. Doplatok na niektoré lieky sa líši v závislosti od toho, kto vám recept vypíše.

Podobnú skúsenosť mala aj naša čitateľka. Priamo z pohotovosti si išla vyzdvihnúť predpísané lieky do lekárne. Lekárnik ju však upozornil, že bude platiť viac, pretože jej recept nevypísal primárny lekár.

Slovensku hrozí žaloba. Bráni obchodovaniu s liekmi

Zaujímalo nás teda, ako to s doplatkami na lieky skutočne je. Naozaj záleží na tom, kto pacientovi liek predpíše? Ako máme postupovať, ak máme predpis od sekundárneho lekára, no priplácať viac sa nám nechce?

Háčik je v niečom inom

Obrátili sme sa so žiadosťou o vysvetlenie na Slovenskú lekárenskú komoru (SLeK). Jej mediálna poradkyňa Adriana Bednárová nám povedala, že v tomto konkrétnom prípade si lekárnik vysvetlenie nejednoznačného doplatku zjednodušil. Mal však pravdu v tom, že doplatok na niektoré lieky sa môže líšiť podľa toho, kto ich predpísal.

Lieky sa môžu stať jedom. Viete ich správne používať?

„Vec sa má tak, že keď dostane pacient predpísaný nejaký liek od všeobecného lekára, ale je to liek, ktorý zvyčajne predpisuje špecialista, doplatok sa môže líšiť. Pri niektorých liekoch je podmienka úhrady poisťovňou to, že ho musí predpísať lekár, ktorý je atestovaný v danom odbore,“ vysvetľuje Bednárová.

Nie je pečiatka ako pečiatka. Za lieky niekdedy zaplatíte viac, niekedy menej.Nie je pečiatka ako pečiatka. Za lieky niekdedy zaplatíte viac, niekedy menej. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

„Vtedy je ten doplatok nižší. Ak má všeobecný lekár, ktorý liek predpísal, na pečiatke inú koncovku, ako špecialista atestovaný v tomto odbore, môže pacient platiť za liek viac. Nejde teda o jeho zaradenie – teda či je primár, alebo sekundárny lekár – ale o jeho špecializáciu.“

Príkladom takéhoto lieku je napríklad Uniflox, ktorý by mal predpísať otorinolaryngológ – čiže lekár špecializovaný na ušné, nosné a krčné. Ak ho predpíše všeobecný lekár, prípadne lekár s inou špecializáciou, pacient si priplatí viac.

Lekár musí byť atestovaný odborník

Rovnako tak bude pacient platiť viac, ak mu liek predpíše lekár, ktorý síce na danom oddelení pracuje, no nie je ešte atestovaný.

Bednárovej vysvetlenie potvrdil aj Tomáš Mácha z komunikačného odboru Slovenskej lekárskej komory. Zdôraznil, že v doplatkoch na lieky nehrá žiadnu úlohu to, či ich predpíše primár alebo sekundárny lekár.

Zaplatíme za lieky menej? Opozícia vyzýva Druckera k zmene cien

„Rozdiel v doplatku nemôže byť spôsobný tým, či lieku predpisuje primár alebo iný lekár. Teoreticky môže byť rozdiel spôsobný tým, že liek je indikačne obmedzený,“ povedal.

Indikačne obmedzený liek môže byť hradený z verejného poistenia len vtedy, ak sú splnené podmienky uvedené v indikačnom obmedzení. Jednou z nich môže byť práve to, že liek predpíše lekár s konkrétnou špecializáciou.

„V konkrétom prípade to môže znamenať, že sekundárny lekár nemá potrebnú špecializáciu, a preto si pacient celú cenu lieku platí zo svojho,“ dodal Mácha.

Lekárnikov omyl si rovnako vysvetľuje aj hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v ktorej je naša čitateľka poistená, Petra Balážová.

Predpis od Predpis od  Zdroj: SITA/AP

„Zrejme ide o nedorozumenie – pacient sa nemusí domáhať receptu od primára, aby platil menej,“ zdôraznila. „Predpokladáme, že liek bol predpísaný lekárom, ktorý nemal „preskripčné oprávnenie“, čiže liek v takom prípade nehradí poisťovňa, ale v plnej výške ho hradí pacient.“

Známa farmafirma povedala dosť. Už sa nebude podieľať na popravách v USA

Ako ďalej Balážová vysvetlila, preskripčné obmedzenie určuje, ktorý lekár v akej odbornosti môže daný liek predpísať. Liek, ktorý má určené preskripčné obmedzenia, predpisuje lekár v danej odbornosti, alebo všeobecný lekár na základe odporučenia odborného lekára. Ak nie je liek viazaný na preskripčné obmedzenie, môže ho predpísať ktorýkoľvek lekár.

Lekár aj lekárnik by mali pacienta upozorniť

Rovnaký problém nastal zrejme aj v situácii, ktorú opísala naša čitateľka. Lekár, ktorý jej recept na pohotovosti predpísal, nemal potrebnú špecializáciu na to, aby poisťovňa mohla časť lieku preplatiť.

Zdravie na (ne)zaplatenie: Rodiny s deťmi dajú na lieky stovky eur ročne

Lekárnik by mal situáciu pacientovi riadne vysvetliť, myslí si Bednárová. Ak zákazníkovi povie, že lacnejší liek predpíše primár, ide podľa nej o prílišné zjednodušenie problematiky, ktoré sa nezakladá na pravde.

„Mal zákazníčku upozorniť na to, aby išla k špecialistovi, ktorý by jej liek predpísal nanovo,“ povedala. „V tomto prípade išlo o nedobre vypísaný recept, keďže ho vypísal lekár, ktorý nemal danú špecializáciu.“

Aj recept od lekára na pohotovosti sa vám môže predražiť.Aj recept od lekára na pohotovosti sa vám môže predražiť. Zdroj: SITA

Za špecialistom na ďalšie vyšetrenie mal pacientku poslať aj lekár, ktorý mal práve službu na pohotovosti. Ak jej stav nebol vážny a ďalšie vyšetrenie si nevyžadoval, mal lekár pacientku aspoň upozorniť na to, že bude za liek zrejme platiť viac.

Drucker: Problém s reexportom liekov je vážny

„Na pohotovosti môže mať službu odborník na inú oblasť – napríklad chirurg alebo internista, ale nie ORL, ktorý by liek mohol predpísať – mal by preto pacientom odporučiť, aby na druhý – tretí deň pre istotu absolvovali vyšetrenie u špecialistu,“ myslí si Bednárová.

Lekár, ktorý nie je odborníkom na daný problém, navyše nemusí ochorenie diagnostikovať správne, dodala Bednárová.

Katarína Filová

 

Diskusia

Vedeli ste o tom, že cenu liekov ovplyvňuje lekár, ktorý ich predpíše?

Najčítanejšie