Prešľap najväčšej slovenskej nemocnice: Bežná prax v našom zdravotníctve?

BRATISLAVA - Obstarávanie prístroja na EKG nedopadlo podľa predstáv. Ako kontakt na zadávateľa uviedla Univerzitná nemocnica v Bratislave mail súkromnej firmy. Tvrdia, že išlo o administratívnu chybu.

Prešľap najväčšej slovenskej nemocnice: Bežná prax v našom zdravotníctve?
Na vtipno-smutný prešľap upozornila na svojom Facebooku Transparency Internationl Slovensko. Zdroj:AP/TASR

Na vtipno-smutný prešľap upozornila na svojom Facebooku Transparency Internationl Slovensko. "V najväčšej slovenskej nemocnici vyhlásili minulý týždeň malú zákazku na EKG prístroj tak vtipne, že do formulára rovno napísali aj kontakt na piešťanskú firmu Elmed," napísali.

Elmed je pritom jeden z bežných dodávateľov nemocnice. Súťaž majú uzavrieť až budúci týždeň. Mnohí sa teda pýtali, ako je možná takáto zámena?

V tendroch sa súťaží rekordne veľa, podvody sú beztrestné, tvrdí Transparency

Nemocnica medzitým obstarávanie stiahla, kedy chybu opraví a link bude opäť fukčný, hovorkyňa nepovedala. "Ďakujeme TIS za upozornenie. Šlo naozaj o administratívnu chybu, ktorá vznikla pri kopírovaní údajov," vysvetlili.

"Aby nevznikali podozrenia a pochybnosti, obstarávanie sme stiahli a vyhlásime ho nanovo. Vykonáme nápravné opatrenia. Za chybu sa ospravedlňujeme," napísala hovorkyňa Petra Stano Maťašovská.

Gabriel Šípoš z TIS hovorí, že na takéto niečo doteraz nenatrafili.  "Zdravotníctvo je oblasťou kde sa všeobecne výnimočne malo súťaži - dve tretiny nákupov sú tendre s jediným uchádzačom," povedal.

"Sčasti to súvisí s úzkou špecializáciou nákupov, sčasti preto, lebo sú tendre napísane na vybrané firmy, a sčasti aj pre kartely medzi dodávateľmi. Sektor je navyše štátom vysoko regulovaný, čiže často vidíme aj politické zasahovanie, no nepochybne sú problémom aj rôzne lokálne kšefty," opísal stav verejných zákaziek v tomto problematickom rezorte.

Zdroj: TIS Facebook

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie