Zákerný zelený zákal. Často prichádza bez toho, aby si človek niečo všimol

BRATISLAVA - Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je druhou najčastejšou príčinou straty zraku. Až polovica ľudí s touto diagnózou však o svojom ochorení nevie.

oci oko eye
Ilustračné foto.

"Glaukóm je ochorenie zrakového nervu. Kľúčovým ukazovateľom rizika vzniku zeleného zákalu je zvýšený vnútroočný tlak, ktorý môže byť predzvesťou toho, že so zrakom človeka niečo nie je v poriadku," povedala MUDr. Erika Vodrážková, primárka z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, ktorá je zakladateľkou Slovenskej glaukómovej spoločnosti.

"Vnútroočný tlak je podmienený rovnováhou medzi tvorbou a odtokom tzv. komorového moku v oku. V stredoeurópskej populácii je najviac rozšírený primárny glaukóm s otvoreným uhlom," vysvetlila Vodrážková.

Ako ďalej konštatovala, pacient väčšinou spozoruje, že sa s jeho zrakom niečo deje, až keď príde o 40 percent zraku. Takéto poškodenie zraku je už žiaľ, trvalé, ale vhodná liečba dokáže ochorenie výrazne spomaliť.

Odborníci informovali, že Svetový týždeň glaukómu, ktorý bude 12. - 18. marca, sa tento rok zameria na otázku dedičnosti tohto ochorenia.

Aj keď príčina zeleného zákalu dodnes nie je známa, je jasné, že ak sa u niekoho v rodine vyskytol glaukóm, netreba návštevu očného lekára zbytočne odkladať.

Riziko, že u takých ľudí sa spomínané ochorenie vyskytne, je až 10-násobne vyššie, ako u tých, ktorí zelený zákal v rodine nemajú.

Ak má niekto viac ako 40 rokov, závažnú krátkozrakosť, cievne ochorenia, cukrovku či vysoký krvný tlak, mal by zbystriť pozornosť, pretože patrí do rizikovej skupiny.

Včasná diagnostika a správna liečba pomôžu pacientom výrazne spomaliť progres ochorenia a v konečnom dôsledku aj zachrániť zrak.

Slovenská glaukómová spoločnosť pripravila aj tento rok počas Svetového týždňa glaukómu bezplatné merania vnútroočného tlaku na rôznych miestach Slovenska.

Záujemcovia o meranie nepotrebujú ani výmenný lístok od svojho praktického lekára, ani sa objednať k špecialistovi.

Merania sa uskutočnia od 13. do 18. marca v obchodných centrách v Bratislave (Eurovea, 13. a 14. marca), v Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline, ako aj vo viacerých medicínskych zariadeniach: UNB Antolská, očné odd. (15. marca, 11.-14.00 h), UNB Ružinov, ambulancia 43 a 51 (14. a 15. marca), v Nemocnici v Malackách vo vestibule (14. marca), vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku (16. marca na očnom oddelení), vo Fakultnej nemocnici v Martine (14. marca), vo viacerých nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach v Košiciach a Prešove a takisto v Nemocnici s poliklinikou v Trebišove (16. marca).

TASR
 

Diskusia