• 20. august 2009, 14:40

Sólyom provokuje, tvrdí Dzurinda

Počínanie maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorý sa má v piatok 21. augusta zúčastniť odhalenia sochy svätého Štefana v Komárne, považuje predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda za provokáciu. "Pán prezident si nejde do Komárna kúpiť ani uhorky, ani ponožky, nejde si ani pozrieť Komárňanskú...

Počínanie maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorý sa má v piatok 21. augusta zúčastniť odhalenia sochy svätého Štefana v Komárne, považuje predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda za provokáciu. "Pán prezident si nejde do Komárna kúpiť ani uhorky, ani ponožky, nejde si ani pozrieť Komárňanskú pevnosť, ale zúčastní sa veľmi konkrétnej občiansko-politickej aktivity. A keďže to vie, tak je to zjavný dôkaz toho, že ide o provokáciu," uviedol dnes Dzurinda na tlačovej konferencii v Bratislave.

Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že sa maďarský prezident k takej veci uchyľuje. Znepokojuje ho tiež fakt, že rovnakej provokácie sa dopúšťa aj komárňanský primátor Tibor Bastrnák. "Ako je možné, že primátor Komárna nepozve prezidenta svojej vlasti na takúto aktivitu?" spýtal sa Dzurinda, ktorého počínanie primátora "zdesilo".

Dzurindovi sa tiež nepáčia vyjadrenia, podľa ktorých je poburujúce najmä to, že návšteva maďarského prezidenta sa má konať 21. augusta, keď si Slovensko pripomína vpád piatich štátov Varšavskej zmluvy (ZSSR, Bulharsko, Maďarsko, NDR a Poľsko) do bývalého Československa.

"Problém spočíva v tom, že si politici susedného štátu dovoľujú voči predstaviteľom SR to, čo si dovoľujú," myslí si predseda SDKÚ-DS, ktorého znepokojuje klesajúca autorita slovenskej politiky. "Toto by si maďarský prezident nemal dovoliť," dodal s tým, že keby bol on na mieste prezidenta SR Ivana Gašparoviča, nenechal by sa vytlačiť z takýchto aktivít a vedel by si zjednať poriadok aj so svojím partnerom v zahraničí.

Ako v stredu (19.8.) uviedol prezident Gašparovič, on pozvanie od mesta Komárno na odhalenie sochy sv. Štefana nedostal. Podmienkou jeho účasti na tomto akte by bolo aj to, že Komárno umiestni na dôstojnom mieste sochu Cyrila a Metoda, ktorú by mohli obe hlavy štátu odhaliť spoločne. Medzi pozvanými neboli ani ostatní dvaja najvyšší ústavní činitelia, predseda vlády SR Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška.

Piatkovú akciu v Komárne, na ktorej má byť odhalená socha svätého Štefana, považujú najvyšší slovenskí ústavní činitelia za nehoráznu provokáciu. "Je to akýsi pokus oslavovať maďarskú štátnosť na suverénnom území SR," zdôraznil predseda vlády SR. Poznamenal, že slovensko-maďarským vzťahom neprospieva ani fakt, že mesto Komárno zakázalo umiestniť na svojom území súsošie sv. Cyrila a Metoda. "Na tom istom mieste, ale teraz umožňuje postaviť sochu maďarského kráľa," podotkol Fico.

Zdroj: TASR

 

Diskusia

Najčítanejšie