Spor sa vyriešil. Študenti medicíny budú aj ďalej v košickej univerzitnej nemocnici

KOŠICE - Medici budú môcť naďalej vykonávať prax a vzdelávať sa v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Ako v piatok informoval Ladislav Mirossay, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), spor medzi Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura v Košiciach a košickou Lekárskou fakultou UPJŠ o obsah zmluvy o spolupráci a zriaďovaní výučbových pracovísk skončil a kompetenčný spor, kto povedie nemocničné kliniky, je urovnaný.

Spor sa vyriešil. Študenti medicíny budú aj ďalej v košickej univerzitnej nemocnici
Študenti medicíny budú aj ďalej v košickej univerzitnej nemocnici. Zdroj:TASR/ Milan Kapusta

"Včera za účasti štátnych tajomníkov ministerstva školstva a zdravotníctva sa uskutočnilo pracovné rokovanie za účasti rektora Univerzity Komenského. Dostali sme k dispozícii návrh zmluvy, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva. Včera sme sa dohodli na zásadných veciach a ostáva vycibriť len nejaké detaily a momentálne sú na kontrole u univerzitných právnikov. V pondelok budem o zmluve informovať na porade dekanov,“ informoval v piatok Mirossay.

Jadro sporu o obsahu zmlúv tkvelo v tom, že lekárska fakulta presadzovala, aby kliniky a zodpovednosť nielen za pedagogickú, ale aj preventívno - liečebnú činnosť v nemocnici viedol prednosta podriadený dekanovi lekárskej fakulty, kým nemocnica presadzovala, aby kliniky viedol primár, ktorý je zamestnancom nemocnice a podlieha právomoci jej riaditeľa.

"Akceptoval som, že pri preventívno - liečebných činnostiach bude za chod kliniky zodpovedať primár,“ uviedol Mirossay. V odpovedi na otázku agentúry SITA uviedol, že tento ústupok univerzity bolel, veľmi.

Podľa novej zmluvy bude lekárska fakulta platiť nemocnici za vyučovanie nielen domácich, ale aj zahraničných študentov. Nová zmluva medzi UPJŠ a UNLP má byť podpísaná v priebehu budúceho týždňa.

SITA
 

Diskusia

Ako vnímate súčasné slovenské zdravotníctvo?

Najčítanejšie