• 08. marec 2016, 09:05

Šarapovová priznala doping. Opustil ju sponzor, nezahrá si pravdepodobne rok

LOS ANGELES - Ruská tenistka Maria Šarapovová v pondelok na mimoriadnej tlačovej konferencii v Los Angeles oznámila, že na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open mala pozitívny dopingový test na meldonium. Informáciu priniesli viaceré svetové agentúry.

Šarapovová priznala doping. Opustil ju sponzor, nezahrá si pravdepodobne rok
Zdroj:Getty images

"Desať rokov som brala medikament, ktorý sa od tohto roku stal nelegálnym. Hlboko sa ospravedlňujem všetkým fanúšikom. O možných dôsledkoch svojho konania zatiaľ nič neviem. Istá som si len tým, že zatiaľ nechcem končiť kariéru," uviedla Šarapovová v priamom prenose na tlačovej konferencii v Los Angeles a dodala, že verí, že sa na kurty znovu vráti.

Šarapovová priznala chybu v tom, že si nepozrela aktualizovaný zoznam zakázanách preparátov. "Žiaľ, ocitol sa tam aj meldonium, ktorý som roky užívala, lebo zlepšoval môj zdravotný stav," odpovedala na jednu z otázok novinárov Šarapovová.

Zdroj: Getty Images

Svetová antidopingová agentúra (WADA) poslala 22. decembra Šarapovovej informáciu o zmenách, ale 28-ročná tenistka priznala, že si zoznam zakázaných látok dobre nepreštudovala.

"Dostala som list od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), že som neprešla dopingovou skúškou na Australian Open. Spravila som obrovskú chybu a prijímam za to plnú zodpovednosť. Neviem, aké to bude mať následky, je to pre mňa všetko nové, ale budem spolupracovať s ITF."

Päťnásobná grandslamová víťazka a bývalá svetová jednotka si vo vyhláseniach sypala popol na hlavu: "Sklamala som fanúšikov a šport, ktorý hrám od štyroch rokov a mám ho tak rada. Musím za to prijať následky," dodala Šarapovová, ktorú sprevádzali aj rodičia Jurij a Jelena.

Zdroj: Getty Images

Ruská tenistka by podľa prezidenta WADA Craiga Reedieho mala byť bez tenisu rok. Takýto trest totiž zvyknú dostávať športovci usvedčení z užívania meldonia. Šarapovová trpí aj na marketingovom poli, jeden z jej hlavných sponzorov Nike s ňou už stihol rozviazať zmluvu.

Očakáva sa, že Šarapovová utrpí prepad v rebríčku najbohatších športovkýň, ktorý za rok 2015 jednoznačne ovládla a veľkú časť z toho tvorili príjmy práve z Nike.

SITA , Aktuálne.sk , TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie