Súbeh výpovednej lehoty a odstupného skončí

Bratislava - Ešte pred týždňom hovorila premiérka Iveta Radičová spolu s ministrom práce Jozefom Mihálom o nových pravidlách pre pracovníkov,...

Zdroj: TASR/AP

Bratislava - Ešte pred týždňom hovorila premiérka Iveta Radičová spolu s ministrom práce Jozefom Mihálom o nových pravidlách pre pracovníkov, ktorých zamestnávateľ vyhodí z práce.

Súbeh odstupného a výpovednej lehoty mal zostať zachovaný.

Zamestnávatelia chcú kratšiu výpovednú lehotu

V súčasnosti už nič také neplatí. Zamestnávatelia sa potešia. Zrušením súbehu odstupného a výpovednej lehoty sa im znížia náklady.

Súbeh odstupného a výpovede

To, čo navrhovala premiérka Iveta Radičová pred týždňom, už dnes neplatí. Súbeh výpovednej lehoty a odstupného má byť definitívne minulosťou. Hovorkyňa rezortu práce Slavomíra Sélešová to potvrdila pre Hospodárske noviny.

"Cieľom navrhovaných zmien pri výpovednej dobe a odstupnom je zníženie neprimeraných nákladov zamestnávateľov, ktoré sú brzdou pri vytváraní nových pracovných miest," povedala Sélešová pre Aktuálne.sk.

 

 V súčasnom zákonníku platí, že človek, ktorý odpracoval viac ako päť rokov, má nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu a odstupné vo výške najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného platu. Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa menej ako päť rokov, dostane dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné.

Čítajte aj: Mihál odborom: Rozkopávate otvorené dvere

Pôvodne chcela premiérka Radičová, aby súbeh zostal a zamestnanci si mohli odstupné a výpovednú lehotu kombinovať. Mali mať možnosť zvoliť si napríklad jeden mesiac odstupného a tri mesiace výpovednej lehoty, alebo dva mesiace odstupného a dva výpovednej lehoty, prípadne ďalšie modely. Tak, ako by to zamestnancovi najviac vyhovovalo.

Zdroj: Thinkstock

Po novom by možnosť kombinovať mala zostať. Zamestnanec by mal mať nárok len na dva alebo tri mesiace výpovednej lehoty. Mal by si ale môcť vybrať či si mesiace odpracuje alebo dostane rovno odstupné, prípadne si zvolí kombiáciu týchto možností.

Ako bude vyzerať výpovedná lehota a odstupné v praxi, zatiaľ ešte nie je definitívne jasné. "Jednou z možností je aj odstupňovanie výpovednej doby podľa počtu odpracovaných rokov," povedala Sélešová.

Spokojní zamestnávatelia

V prípade, ak zamestnávateľ prepustí svojho pracovníka, po novom by sa mu mali znížiť náklady až o polovicu.

Predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) bojovali za zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Tvrdili totiž, že odstupné predstavuje neadekvátnu pokutu za prepustenie zamestnanca. Okrem toho považujú súbeh za jednu z bŕzd rastu zamestnanosti.

Prečítajte si tiež: Odborári majú obavy zo zmien v Zákonníku práce

Naopak, odborári majú obavy z akýchkoľvek zmien v Zákonníku práce. Zrušenie súbehu odstupného a výpovednej lehoty berú ako zasahovanie do ich zamestnaneckých práv. Za zachovanie svojich práv momentálne zbierajú podpisy pod petíciu, z ktorej by malo vzísť referendum.

Ďalšie zmeny

Momentálne sú otázne aj ďalšie zmeny, ktoré navrhla premiérka spolu s ministrom práce. V hre je napríklad predĺženie skúšobnej lehoty pre zamestnancami s nižšou mzdou a skrátenie pre tých, ktorí zarábajú viac.

Uvažuje sa o skrátení skúšobnej lehoty pre málo kvalifikovaných zamestnancov na jeden mesiac. Naopak, pre najviac kvalifikovaných by mala byť skúšobná lehota predĺžená až na deväť mesiacov.

Vláda by okrem toho chcela, aby bol Zákonník práce ústretovejší k rodine, preto by mal prejsť rodičovskou novelu.

Robotníci zrejme dostanú dlhšiu výpovednú lehotu

"To znamená nástroje na zosúladenie rodiny a práce, ako je plný pružný pracovný čas. Otvára sa možnosť zariadiť si pracovnú náplň podľa toho, ako je k dispozícii rodič, aké má možnosti rozložiť si pracovnú záťaž na obdobie prázdnin a opačne, možnosť čerpať rozloženú rodičovskú dovolenku až do piateho roku veku dieťaťa," vymenovala premiérka.

Zdroj: Stock Photos

Rovnako by sa mala z legislatívy vyhádzať aj zbytočná byrokracia. "Niektoré časti Zákonníka práce zaťažujú zamestnancov aj zamestnávateľov úplne zbytočnou byrokraciou. Chceme odľahčiť celý zákonník od zbytočnej administrácie," povedala minulý týždeň premiérka.

Radičová chce Zákonník práce očistiť od byrokracie

Zákonník práce by sa mal očistiť aj od byrokracie. Zamestnanci by už nemali byť zaťažovaní dodávaním zbytočných dokladov. Napríklad výmera dovolenky by sa mala počítať od veku zamestnanca, nie od odpracovných rokov. Okrem toho by sa mali výplatné pásky po dohode zamestnanca a zamestnávateľa doručovať len elektronicky.

Návrh má prejsť tripartitou

V súvislosti so súčasným súbehom výpovednej lehoty a odstupného už podal návrh na jeho zrušenie poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. "Čo nám bráni, keď to máme vo vládnom programe, aby sme to neurobili," spýtal sa Kaník podľa agentúry SITA.

Minister Jozef Mihál však odporúča, aby sa Kaníkov návrh k novele Zákonníka práce neschválil. Dôvod na neschválenie návrhu netkvie v tom, že by s ním nesúhlasil. Minister je presvedčený, že je to príliš výrazná zmena, na to aby sa odklepla len formou pozmeňovacieho návrhu.

"Malo by sa to prejednať v rámci tripartity a v rámci pripomienkového konania," povedal minister podľa agentúry.

 

Diskusia

Najčítanejšie