Týchto 8 ľudí nebude na rok 2014 v dobrom spomínať. Prepadli na takmer plnej čiare

BRATISLAVA - Nie každý piatok je sviatok a nie každému každý rok vyjde podľa jeho predstáv. Tak tomu bolo aj v roku 2014. Aj tu platí, že niektorí ľudia by na neho chceli čo najskôr zabudnúť.

Týchto 8 ľudí nebude na rok 2014 v dobrom spomínať. Prepadli na takmer plnej čiare
Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

Aktuálne.sk vám prináša zoznam ôsmich ľudí z politického života, ktorým tento príliš nevyšiel. Ľubovoľne si môžete priradiť samozrejme aj ďalších, ktorí vám v tejto súvislosti chodia po rozume.

Pavol Paška

Pred niekoľkými mesiacmi nenahraditeľný predseda parlamentu. Dnes Pavol Paška, ktorý sa vzdal aj poslaneckého mandátu. Nič na slovenskej politickej scéne v roku 2014 neprekvapilo natoľko ako práve (ne)nútený odchod Pašku z najvyššej politiky. Aj on tak zistil, že jeho povestný výrok - vyhraj voľby a môžeš všetko, neplatí tak úplne do bodky.

Na tom, že tento človek skončil nič nezmení ani fakt, že ho predseda Smeru-SD Robert Fico urobil plateným podpredsedom strany. Otázne je tak len to, či je Paškov koniec dočasný alebo nájde odvahu sa o voličské hlasy opäť uchádzať v parlamentných voľbách 2016.

Milan Kňažko

Bývalý tribún 17. novembra sa o politický comeback pokúšal v roku 2014 hneď dvakrát. Ani raz mu to napriek rozsiahlej kampani nevyšlo. Najprv si brúsil zúbky na zisk prezidentského kresla, kde však skončil v peletóne porazených s výraznom odstupom od tých najlepších.

Kňažko však zrejme veril, že jeho vysoké zisky v prezidentských voľbách v rámci hlavného mesta, by z neho mohli urobiť bratislavského primátora. A tak ulice opäť zaplavil svojimi bilboardmi. Aj táto jeho vidina sa však rozplynula potom, čo voliči dali prednosť Ivovi Nesrovnalovi.

Renáta Zmajkovičová

Značné vplyvná krajská šéfka Smeru-SD v Trnave Renáta Zmajkovičová zistila, že aj jej moc má hranice. Pre kauzu predraženého nákupu CT- prístroja piešťanskou nemocnicou, kde bola Zmajkovičová šéfkou dozornej rady, prišla nielen o túto stoličku, ale aj o kreslo podpredsedníčky parlamentu.

Čo ju však musí mrzieť zrejme dvojnásobne, je strata milosti v očiach lídra ľavičiarov Roberta Fica. Jej vplyv na ďalšie rozhodovanie v strane je tým totiž absolútne minimálny. Bude tak rada, ak sa jej v roku 2016 ujde zvoliteľné miesto na kandidátke Smeru-SD.

Radoslav Procházka

Asi žiaden politik nezažil v roku 2014 také pády a vzlety ako práve Radoslav Procházka. Na jednej strane neuspel v prezidentských voľbách, no tie sa pre neho stali odrazovým mostíkom k založeniu novej politickej strany Sieť. A prichádzame k tomu, prečo ho Aktuálne.sk zaradilo nielen medzi skokanov, ale aj medzi prepadáky roka.

Sieť síce získala značnú podporu, ktorá však začala ochabovať potom, čo boli zverejnené nahrávky medzi Procházkom a lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Tie mali odkrývať údajne nezákonné financovanie kampane v prezidentských voľbách. Tým pritom Sieť stratila nielen v prieskumoch verejnej mienky, ale viacero politikov začalo naznačovať, že Procházka stratil morálne právo byť „gazdom“ pravice.

Pravicové strany

Keď sme už pri tej pravici, tá prepadla v roku 2014 rovnako ako rok predtým. Tým len potvrdila podozrenie voličov, že sa nič nenaučila a zaslúži si ďalší volebný výprask aj v roku 2016.

Ako dôkaz nám môže poslúžiť nielen nárast nezávislých poslancov, z ktorých niektorí už stihli vystriedať aj viacero partají, ale predovšetkým žabomyšie vojny, ktoré medzi sebou stále vedú „mladé pušky“ na jednej strane a politickí bardi na strane druhej. Len škoda, že ich trápenie bude mať väčší vplyv na pravicového voliča, než na ich samých.

Pavol Frešo

Samostatnú zmienku si zaslúži aj predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Niežeby bol v tom sám, kto sa z tohto zoskupenia pričinil o pád tejto kedysi najsilnejšej pravicovej strany, ale ako jej líder bude už navždy zapísaný pod jej (nielen) personálnym rozpadom.

Situácia v SDKÚ-DS došla až tak ďaleko, že v súčasnosti jej farby už háji len dvojica poslancov - samotný Pavol Frešo a pokladník Ľudovít Kaník. A okrem toho stranu čaká aj neľahká finančná budúcnosť. Na politické dno ju totiž ťahá aj dlh vo výške približne 1,4 milióna eur. Ten mal navyše na svedomí aj meškajú výplaty ľuďom pracujúcim v rámci jej aparátu.

Dušan Čaplovič

Pre Dušana Čaploviča tiež rok 2014 neskončil práve podľa predstáv. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Najprv mu totiž Robert Fico pripravil predčasný koniec vo funkcii ministra školstva a neskôr sa s pozitívnou odozvou v rámci strany nestretlo úsilie o jeho presadenie na uvoľnený post podpredsedu parlamentu.

To, že Čaplovič stráca pozície v strane navyše dokumentuje aj verejná kritika niektorých jeho krokov a rozhodnutí zo strany jeho vtedajšieho nástupcu Petra Pellegriniho. Na niečo podobné nie je slovenská politická scéna zvyknutá.

Ladislav Kriška

Meno Ladislava Krišku je málokomu známe. Keď sa však k nemu pripojí nákup luxusných topánok kreditnou kartou spoločnosti TIPOS, ktorej šéfoval, je jasné koľká bije. Kriška musel odstúpiť v priebehu niekoľkých hodín potom, čo na túto záležitosť upozornil denník SME. Ak totiž niečo premiér Fico netoleruje, tak je to papalášske správanie svojich ľudí. Teda, to čo sa na verejnosti prezradí.

Ladislav Bariak

 

Diskusia

Koho alebo čo považujete za najväčší prepadák roka 2014?

Najčítanejšie