Desiatky mŕtvych chodcov. Pozrite si najväčšie absurdnosti na našich cestách

BRATISLAVA - Policajní šéfovia s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom vyhodnotili dopravno-bezpečnostnú situáciu za minulý rok. Okrem štatistík, z ktorých vyplýva, že najviac ohrození na našich cestách sú chodci, ukázali aj šokujúce videá.

Desiatky mŕtvych chodcov. Pozrite si najväčšie absurdnosti na našich cestách
Zdroj:PZ SR

Na slovenských cestách sa vlani stalo 13.535 nehôd, pri ktorých zomrelo 274 ľudí. Slovensku sa za posledné roky podarilo dostať počty tragických nehôd na cestách pod hranicu 300.

Najhoršia situácia bola v Žilinskom a Prešovskom kraji. V prípade toho druhého sú však aj okresy, kde sa vlani nestala žiadna smrteľná nehoda. Boli to Bánovce nad Bebravou a Bratislava IV.

Problematické telefonovanie

Najčastejšími príčinami nehôd bolo porušovanie povinnosti vodiča, ako napríklad telefonovanie.

"Zaznamenali sme aj prácu s iPodom, či čítanie novín za volantom. Tieto veci sú veľmi nebezpečné," uviedol minister vnútra Kaliňák, s tým, že boli aj prípady, keď si vodička za volantom robila mejkap.

Na druhom mieste je neprimeraná rýchlosť jazdy a na treťom nesprávny spôsob jazdy. Potom prichádza práve spomínané porušenie ustanovení o chodcoch.

Chodci sú ohrození druh

Chodci sú najviac ohrození najmä v obciach. Riziková skupina sú chodci vo veku 50 až 70 rokov. V roku 2015 ich zomrelo 80, až v 30 prípadoch nehodu zavinili.

Nárast úmrtí chodcov bol zaznamenaný v posledných dvoch mesiacoch. Dôvodom bolo aj zlé počasie, za zníženej viditeľnosti ich zomrelo až 57.

„Chodci si myslia, že keď oni vidia, vidia aj ich. Nie je to pravda. Dôležité sú reflexné prvky, reflexná páska je pre vodiča viditeľnejšia, než rozsvietená baterka,“ povedal Kaliňák.

Vlani pritom policajti chodcom rozdali až 70-tisíc reflexných pások. Strážcovia zákona zaevidovali aj prípad, keď pri nehode zomrel chodec - a reflexnú pásku mal vo vrecku.

V snahe znížiť počty obetí policajti dávali koncom minulého roka pokuty už aj chodcom, rádovo vo výške desať eur.

Ministerstvo vnútra bude podľa Kaliňáka však ešte viac presadzovať reflexné prvky či osvetu.

Júlia Mikolášiková

 

Diskusia

Najčítanejšie