Odsúdený vietnamský gang je na slobode. Chyba prokurátora pridala prácu polícii

BRATISLAVA – Vietnamcov z medzinárodného marihuanového gangu súd uznal vinnými a naparil im vysoké tresty. Odsúdení však do basy nepôjdu. Pre chybu prokurátora sa totiž dostali na slobodu. Teraz bude musieť po troch Vietnamcoch pátrať polícia. Prokurátora síce napomenuli, ale neskôr sa dočkal povýšenia.

Odsúdený vietnamský gang je na slobode. Chyba prokurátora pridala prácu polícii
Ilustračná fotografia Zdroj:SITA/KR PZ Žilina

Štyria Vietnamci sú členmi medzinárodného gangu obchodníkov s marihuanou. Na Slovensku boli dobre etablovaní, peniaze získané z obchodu s drogami investovali do legálnych podnikateľských aktivít. Mali vybudované veľmi silné väzby na ďalšie ázijské zločinecké zoskupenia pôsobiace na Slovensku a v okolitých krajinách.

Policajtom sa podarilo v januári 2013 obviniť z obchodovania s drogami členov medzinárodného gangu obchodníkov s marihuanou. Kriminalisti zadržali rastliny konope a marihuanu, ktoré by mohli podľa znaleckých odhadov vyniesť až 300-tisíc eur. Zadržaní sa dostali za mreže.

Na slobodu im pomohla chyba prokurátora

Prokurátor však urobil chybu a troch zo štyroch Vietnamcov museli vo februári 2013 prepustiť na slobodu. Návr na väzbu totiž podal na súd, ktorý nebol príslušný o prípade rozhodovať.

Disciplinárna komisia rozhodla, že je vinný z disciplinárneho previnenia a dostal písomné pokarhanie. Zaujímavosťou je, že neskôr „povýšil“, keď ho z okresnej prokuratúry preložili na krajskú.

Peniaze volali „polievka“

Prípad bol postavený na svedectve Alexandra Markusa, ktorý sa ako jediný z organizovanej skupiny priznal a vypovedal o tom, ako to fungovalo. Opísal, ako vozil „marihuanu“ a následne späť peniaze. „Odovzdávka“ tovaru prebiehala bezkontaktne, iní ho naložili do auta bez jeho prítomnosti.

V partii na komunikáciu používali „pracovné telefóny“ a špeciálny jazyk. Peniaze v komunikácii nazývali „polievka.“ Policajti však telefóny odpočúvali a osoby zapletené do obchodu aj sledovali.

Vysoké tresty

Vlani v máji štyroch mužov Okresný súd Bratislava 1 odsúdil na vysoké tresty. Podali si však odvolania, o ktorých rozhodoval Krajský súd v Bratislave. Dvaja Vietnamci boli vylúčení na samostatné konanie a ich vinu aj tresty potvrdil Krajský súd ešte vlani v októbri.

O ďalších dvoch rozhodovali vo štvrtok. Na verejné zasadnutie neprišli, prostredníctvom svojho obhajcu požiadali, aby sa konalo v ich neprítomnosti. Senát krajského súdu aj ich odvolania zamietol ako nedôvodné.

  • Dao Van Han bol hlavný organizátor - hlavou skupiny, dostal 17 rokov. Je na slobode po chybe prokurátora. Keďže nechodil na pojednávania, súd na neho vydal zatykač už skôr.
  • Xuan Le bol spoluorganizátor, dostal 13 rokov. Je na slobode po chybe prokurátora.
  • Hoa Anh Le je syn Xuan Lea, zastupoval otca v skupine, dostal 16 rokov. Je na slobode po chybe prokurátora.
  • Tran Minh Duc bol kuriér, chytili ho v taxíku, keď viezol marihuanu, dostal 15 rokov.  Keďže ho zadržali skôr, pochybenie prokurátora sa ho netýkalo a na slobodu sa nedostal, je tak stále za mrežami.

U právoplatne odsúdených vydal predseda senátu ešte v októbri 2015 príkaz na ich dodanie do výkonu trestu. A to čaká aj ďalších, ktorých odsúdili vo štvrtok. „V zmysle Trestného poriadku súd vydá príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody,“ povedal pre Aktuálne.sk hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak.

Odsúdení Vietnamci sa podľa dostupných informácií nachádzajú v tomto čase v cudzine. Policajti teraz môžu rozbehnúť pátranie po mužoch, ktorých s vynaložením nemalého úsilia už raz dolapili.

Bol tlmočník

Zaujímavosťou je, že už odsúdený Xuan Le bol tlmočníkom, do roku 2010 bol zapísaný aj v zozname ministerstva spravodlivosti. Paradoxne spolupracoval s políciou a súdmi.

Zo zoznamu ho vyškrtli ešte v apríli 2010, keď neurobil novú skúšku. Keď však policajti či sudcovia nevedeli narýchlo zohnať prekladateľa zo zoznamu, zavolali ho tlmočiť na takzvaný „sľub“.

Júlia Mikolášiková

 

Diskusia

Najčítanejšie