Razia u Bašternáka: Polícia preveruje podnikateľov majetok

BRATISLAVA - U podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov, zasahuje od rána polícia. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Ladislav Basternak
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Zdroj:archiv Plus JEDEN DEŇ

Pre majetok Ladislava Bašternáka sa prokuratúra obrátila na finančnú políciu. Potvrdil to hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Michal Šúrek. Podnikateľ doručil na základe výzvy 19. januára na Okresnú prokuratúru Bratislava I vyjadrenie s prílohami, ktoré by malo vysvetľovať niektoré otázky súvisiace s jeho majetkom. 

Prokuratúra ho podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku žiadala, aby predložil doklady o tom, akým spôsobom nadobudol špecifikovaný majetok a rovnako uviedol aj hodnotu tohto majetku.

„Dozorujúca prokurátorka po tom, čo sa oboznámila s vyjadrením Ladislava B., požiadala finančnú políciu o preskúmanie skutočností, ktoré vyplynuli z doručeného vyjadrenia,“ vysvetlil hovorca.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Kaliňák vlastnou hlavou

Podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ak prokurátor považuje za potrebné podnet doplniť alebo vykonať ďalšie preskúmavanie príjmov, hodnoty majetku a spôsobu nadobudnutia majetku osoby, požiada o doplnenie alebo ďalšie preskúmanie finančnú políciu. Finančná polícia je povinná žiadosti prokurátora v určenej lehote vyhovieť.

Majetok môže prepadnúť štátu

O tom, že prokuratúra žiada od Ladislava Bašternáka informácie o jeho majetku, informoval ako prvý denník Nový čas 31. decembra. Ten vtedy pripomenul, že po prešetrení sa celý prípad môže dostať na súd. Ak podnikateľ nebude vedieť preukázať to, že majetok nadobudol legálnou cestou, tak ten môže prepadnúť štátu.

KOMENTÁR Roberta Kaliňáka: Je jednoduché deformovať pravdu, keď sa to hodí

„Prepáčte, k ničomu, čo sa týka vyšetrovania, nebudem a ani nemôžem odpovedať,“ reagoval v decembri na otázky denníka podnikateľ.

Portál aktuality.sk dnes ráno informoval, že u podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov, zasahovali policajti. Policajný voz sa nachádzal tiež v areáli bytového komplexu na bratislavskej Tupého ulici, kde sídlia jeho firmy. Policajnú raziu v bytovom komplexe na Tupého ulici vykonali už vlani júni, pripomína portál.

Slovenského podnikateľa vyšetrovala polícia a prokuratúra už koncom minulého roka, a to v súvislosti s tým, či a ako mohol zarobiť 12 miliónov eur. V tejto súvislosti zároveň preverovala, či nie je jeho majetok nelegálny.

Pre kauzu Bašternák opozícia žiadala od leta minulého roka odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý má byť s Bašternákom prepojený a mal zasahovať do vyšetrovania tejto kauzy.

TASR , SITA
 

Diskusia

Najčítanejšie