Nútené práce a sexuálne vykorisťovanie: Kaliňákov rezort zachránil desiatky obetí

BRATISLAVA - V roku 2016 zaradili do programu na pomoc a ochranu obetí obchodovania s ľuďmi 21 osôb. V roku 2016 poskytli podporu a ochranu 36 obetiam, pričom ide aj o obete, ktoré do programu zaradili aj v predchádzajúcich rokoch. Vyplýva to zo štatistík spracovaných Informačným centrom na boj proti obchodovaniu s ľuďmi ministerstva vnútra.

robert kalinak, kaliňák
Ministerstvo vnútra pomohlo 36 obetiam obchodovania s ľuďmi. Zdroj:SITA/Marek Mrviš

Ako informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR, rezort poskytuje pomoc a ochranu obetiam obchodovania s ľuďmi prostredníctvom špecializovaného programu. Starostlivosť o obete v roku 2016 poskytovali dve mimovládne organizácie a jedna medzinárodná organizácia.

Kaliňák prichádza s dobrou správou: Kriminalita na Slovensku klesá

V roku 2016 do programu zaradili štyri obete ženského pohlavia (19 %), čo v porovnaní s rokom 2015 predstavuje pokles ženských obetí o polovicu. Najviac ženských obetí zaradených do programu v roku 2016 pochádzalo tak ako aj v roku 2015 z Košického kraja (3).

Mužských obetí zaradených do programu bolo vlani 17, čo prestavuje 81 percent z celkového počtu obetí. Najviac ich pochádzalo z Banskobystrického kraja (4). V roku 2015 zaradili do programu rovnaký počet mužských obetí, čo vtedy predstavovalo 68 percent.

Kaliňák krízu v koalícii nevidí: Vláda funguje, hľadáme riešenie situácie

Z hľadiska regiónu pôvodu obetí najviac obetí pochádza z Banskobystrického (5) a Košického kraja (5). Ako informovala Paulenová, ide o dlhodobo pretrvávajúci jav, preto vidia potrebu pokračovať v prevencii k problematike obchodovania s ľuďmi predovšetkým v centrálnej časti a na východe Slovenska

Minulý rok zaznamenali 11 prípadov obchodovania s mužmi za účelom nútenej práce, z toho boli tri detské obete. Pri ženských obetiach zaznamenali dva prípady sexuálneho vykorisťovania a po jednom prípade sa vyskytla ako forma vykorisťovania nútená práca a nútený sobáš.

Viac ako polovica obetí bola vykorisťovaná v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska.

SITA
 

Diskusia

Najčítanejšie