FOTO: Drahocenný náhodný nález. 80 rokov staré fotografie Izraela

BRATISLAVA - Píše sa rok 1937. Štát Izrael neexistuje, jeho budúca podoba z mája 1948 je stále len myšlienkou sionistov. V Svätej zemi funguje Britský mandát Palestína.

V Nemecku v tom roku vládne malý ukričaný kancelár, ktorý si o dva roky neskôr spolu so Sovietskym zväzom rozdelí vplyv v Európe. V rovnakom čase vznikla unikátna fotoséria miest, ktorú vytvoril muž ako originálny darček pre svojich priateľov.

Nebyť Izraelských štátnych archívov (Národného archívu v Izraeli), ktoré starostlivo uchovávajú všetky písomnosti i fotografie z dôb minulých, a jeho pracovníkov, nikdy by sme si tie snímky nemohli vychutnať.

Škatuľa plná leteckých záberov budúceho štátu Izrael sa ukrývala schovaná v jednej z málo navštevovaných častí archívov, ktoré sídlia v Tel Avive.

Usmiaty Hitler. Našli sa neznáme fotografie z albumu Evy Braunovej

Fotky sú zaujímavé najmä tým, že sú z druhej strany popísané po hebrejsky a po nemecky, čo naznačuje, že sa muž priatelil s nemeckými Židmi, pre ktorých bola séria pôvodne zhotovená.

Snímky si v roku 1937 objednal nadšenec menom Zalman Shocken, ktorý v Palestíne podnikal, ale tiež vyučoval na miestnej jeruzalemskej univerzite.

Dobové záznamy Jaffy, Tel Aviva či Jeruzalema ležali popolom neuveriteľných 80 rokov. Prežili všetky arabsko-izraelské vojny i samotný divoký vznik štátu Izrael (z 14. mája 1948).