FOTO: Keď architekt stavia pre seba. Pokochajte sa jeho umením

BRATISLAVA/LONDÝN - House 19 je energeticky šetrný rodinný dom s nulovou uhlíkovou stopou, ktorý navrhol architekt Heinz Richardson pre svoju rodinu. Stojí v panstve Buckinghamshire severovýchodne od Londýna.

Navyše je dôkazom toho, že moderný dom môže skvelo zafungovať i v kontexte starobylého historického mesta, ako je Old Amersham. V miestnej zástavbe zaujíma House 19 vedúce postavenia. Dominuje jej ale s veľkou pokorou.

FOTO: Jedinečné nebeské divadlo. Tie najlepšie miesta na pozorovanie polárnej žiary

Od prvého momentu vnímate kvalitu, ktorá sa za tým všetkým skrýva. Krásne detaily Cortenovej ocele na streche a spracovanie kremeňa na vonkajších stenách sú výnimočné.

"Ide o dom s mnohými vrstvami, ktoré sú postupne odhaľované. Architekt a klient v jednej osobe pre tento projekt evidentne žil a dýchal, a aj napriek tomu preukázal neuveriteľnú mieru samoovládania a kontroly pri jeho návrhu," uviedla odborná porota RIBA South Awards 2016.

"Myslelo sa naozaj na všetko. Výhľady na okolie sú starostlivo premyslené kvalita svetla je vynikajúca. Navyše cit a zmysel pre proporčnosť umožnil vzniknúť sérii priestorov, ktoré sú jednoducho inšpiratívne. Človek sa neubráni pocitu, že pri ďalšom preskúmavaní objaví zasa niečo nové, čím ho táto stavba prekvapí," doplnilo architektonické štúdio Jestico + Whiles, ktoré s prevratnou novinkou prišlo.

FOTO: Dokonalý únik. Toto sú najšťastnejšie miesta na svete

Odborné znalosti architekta i jeho vášeň pre dlhodobo udržateľný dizajn sú zrejmé práve z kombinácie jednoduchých, praktických a predovšetkým trvalých konštrukčných prvkov, ktoré tvoria podstatu celého návrhu.

Základom je aktívne a pasívne využívanie slnečnej energie. Dom je pozdĺžne orientovaný v osi východ-západ.

To umožňuje udržať teplo v interiéroch aj v zime. Predĺžené tieniace presahy striech v lete zabraňujú prehrievaniu južnej presklenej fasády a miestností na prízemí.

Denné svetlo

Dom aktívne generuje elektrickú energiu prostredníctvom fotovoltických panelov, ktoré sú umiestnené na streche orientovanej na juh.

Spotrebu elektrickej energie pritom znižuje na minimum LED osvetlenie i vysoká hladina prirodzeného denného svetla.

Okná na hornom poschodí ponúkajú ničím nerušený výhľad do ďalekého okolia - na historickú časť mesta i zvlnený terén Chilternských kopcov s bukovými lesmi na južnej strane.

Denné svetlo sa v interiéri láme a pohráva sa so slnečnými lúčmi, takže atmosféra vo vnútri domu sa v závislosti od dennej doby i ročného obdobia neustále mení.

Dvojnásobná výška stropov

Dom je vytápaný podzemným tepelným čerpadlom. To slúži ako jediný zdroj tepla pre nízkoteplotné podlahové vytápanie a zároveň zaisťuje ohrev vody.

Vzduchotesné ťažké konštrukcie s vysokou tepelnou zotrvačnosťou, trojité okná a kvalitné izolačné materiály minimalizujú tepelné straty a prirodzene tak značne znižujú prevádzkové náklady.

Ventilačný systém zaisťuje výmenu vzduchu cez vysoko účinný výmenník s rekuperáciou tepla. Čerstvý vzduch zvonku sa nasáva na záhrade a pred vstupom do domu sa v zime predhrieva a v lete ochladzuje v trúbkach s celkovou dĺžkou 40 metrov - ktoré sú umiestnené pod zemou v dvojmetrovej hĺbke.

Dvojnásobná výška stropov v centrálnej časti domu spolu s otvárateľnými vertikálnymi oknami na hornom podlaží navyše umožňujú prirodzené prevetrávanie priestorov v letných mesiacoch.