FOTO: Módna ikona, ktorá zachránila monarchiu. Kate oslavuje 35. narodeniny

BRATISLAVA/LONDÝN - Veľká Británia ju vníma ako nádej vädnúcej monarchie. Kate, Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa z Cambridge a manželka princa Williama, je obdivovaná pre schopnosť vyzerať vždy skvelo a na úrovni, i za trpezlivosť, s akou čakala na svojho milého (i posvätenie jeho ctenej rodiny), či za vyspelosť a pripravenosť zvládať svoju neľahkú rolu.

Kate, rodným menom Catherine Elizabeth Middletonová a občianskym Catherine Mountbattenová-Windsorová, je manželkou britského princa Williama od 29. apríla 2011, kedy si povedali svoje áno vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Titul vojvodu a vojvodkyne z Cambridge udelila novomanželom ako sobášny dar britská kráľovná Alžbeta II.

Na princa Georgea šarm neplatí. Dal košom kanadskému premiérovi

Kate sa narodila 9. januára 1982 v meste Reading v grófstve Berkshire ako najstaršia z troch detí Carole Elizabeth a Michaela Francisa Middletonovcov. Má dvoch súrodencov - sestru Philippu Charlotte (zvanú tiež Pippa) a brata Jamesa Williama.

Keď mala dva roky, rodina sa kvôli otcovej práci leteckého dispečera presťahovala do jordánskeho mesta Ammán.

Po dva a pol roku sa vrátili do rodnej krajiny, kde si Middletonovci založili objednávkovú spoločnosť Party Pieces, zameranú na predaj doplnkov a dekorácii na oslavy.

Sestra vojvodkyne Kate je zasnúbená. Svadba už na budúci rok

Kate študovala chémiu, biológiu a umenie na strednej škole Marlborough College vo Wiltshire, kde sa intenzívne venovala aj športu. Hrala tenis, hokej, nohejbal a školu reprezentovala aj v atletike, najmä v skoku do výšky.

V štúdiu dejín umenia pokračovala na prestížnej Univerzite v St. Andrews v Škótsku. Počas štúdia pracovala v rodinnej firme a na polovičný úväzok bola zamestnaná aj ako asistentka nákupcu odevnej spoločnosti Jigsaw Junior. Za univerzitný tím hrávala hokej, čím naviazala na svoje športové aktivity na nižších školách.

Budúce stíhacie eso? Princ George hlavnou hviezdou leteckej šou

Práve na pôde najstaršej škótskej univerzity sa Kate zoznámila s princom Williamom. Pár tvoria s krátkou prestávkou od roku 2003.

Zásnuby sa konali v októbri 2010 počas romantickej dovolenky v Keni. Budúci ženích daroval svojej nastávajúcej 18-karátový zafírový prsteň, ktorý patril jeho matke Diane, princeznej z Walesu.

Pred zrakmi celého sveta zosobášil dvojicu vo Westminsterskom opátstve v Londýne canterburský arcibiskup Rowan William, duchovný vodca anglikánskej cirkvi.

FOTO: Princezná Charlotte oslavuje svoje prvé narodeniny

Sobášom sa z Catherine stala Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa z Cambridge. Prvorodený syn manželského páru George Alexander Louis, oficiálne titulovaný Jeho kráľovská výsosť princ George z Cambridge, prišiel na svet 22. júla 2013. Jeho sestra, Jej kráľovská výsosť princezná Charlotte Elizabeth Diana z Cambridge, sa narodila 2. mája 2015.

Kate je známa aj svojím vycibreným vkusom a citom pre módu. Jej elegantný štýl opakovane oceňujú popredné svetové módne média i známi návrhári. V Spojenom kráľovstve patrí medzi najpopulárnejšie a najsledovanejšie osobnosti.