FOTO: Lákavá Tasmánia. Záhadná belasá žiara nad morom vás očarí

BRATISLAVA/HOBART - V austrálskom štáte Tasmánia, ktorý sa rozkladá na ostrovoch neďaleko Melbourne, mali obyvatelia možnosť zažiť výnimočný prírodný úkaz.

Nad morom sa sčista-jasna vynorila belasá žiara, ktorej jas vzdialene pripomínal svetlo-modro svietiaci neón. Unikátna scenéria sa okamžite stala pastvou pre fotografov.

Obyvatelia Tasmánie, ktorí žijú na brehu zálivu Preservation Bay, kde sa zázračný svit objavil, sa netaja svojím nadšením.

FOTO: Architekt mení dobu. Cementáreň pretvoril v obytný skvost

Britská stanica BBC uviedla, že si miestni od žiary sľubujú dokonca oživenie turizmu, ktorý je v tejto časti krajiny (na juhozápadnom pobreží) pomerne malý.

„Jediný dôvod, prečo je dobré tu žiť, sú práve takéto čary prírody,“ podotkol pre britský denník Daily Mail tak trochu ironický fotograf Brett Chatwin.

Ten zachytil neobyčajný jas, ktorému sa odborne hovorí bioluminiscencia, ako úplne prvý.

Austrálske médiá neskôr prišli na to, že išlo o jav, pri ktorom určité druhy morských živočíchov alebo rastlín vydávajú určitý typ žiarenia.

FOTO: Evolúcia za pochodu? Amazonský kmeň sa mení pre lov opíc

S pomocou látok, ktoré niektoré organizmy obsahujú, sa začína chemický proces. Vďaka nemu následne vzniká svetlo a teplo.

Jeho spúšťačom je zvláštny enzím, ktorý vylučujú. Ide predovšetkým o niektoré druhy rias, jeden druh medúzy, baktérie a ryby.

V suchozemskom prostredí môže bioluminiscenciu vyvolať aj huba – hliva, ktorá potom dokáže dokonalo prežiariť i kôru stromu, na ktorom parazituje.