História polygamie sa začala prejavovať. Mormóni čelia genetickej skaze

BRATISLAVA/SHORT CREEK - Uzavretá mormónská komunita na hranici amerického Utahu a Arizony sa dostala pod drobnohľad špecialistov na genetiku. Odborníci dokázali vystopovať extrémne vzácne genetické ochorenie. Šanca na to, že ju má jeden človek je 1 zo 400 miliónov. Dostali sa až k jednému z praotcov mormónskej polygamie, modernému Mojžišovi Brighamovi Youngovi.

mormoni, genetika
Uzavretá mormónská komunita na hranici amerického Utahu a Arizony sa dostala pod drobnohľad špecialistov na genetiku. Ilustračné foto Zdroj:Profimedia

Historici Birghama často prezývajú „moderný Mojžiš“. Bol veľkým zástancom mnohoženstva. Birgham si celkovo do svojej smrti vzal 55 žien a stal sa otcom 59 detí.

Mnohoženstvo začal Birgham pred mormónskou obcou oficiálne hlásať v roku 1852. Veľkú časť svojho života potom venoval snahe, aby svoje „stádo“ uistil v tom, že mnohoženstvo je tou správnou voľbou.

Kremeľ chce zatočiť s Jehovistami. Vyhlásia ich za extrémistov

V roku 1990 sa k americému lekárovi Theodorovi Tarbymu dostal kuriózny prípad. Išlo o chlapca, ktorý mal neobvyklé črty tela: Výrazné čelo, nízko posadené uši, oči ďaleko od seba a malú čeľusť. Bol silne fyzicky aj mentálne postihnutý. Po vyšetrení a rôznych testoch bol však špecialista v koncoch, nič také ešte nevidel. Informácie priniesli lidovky.sk.

Tarby nakoniec poslal vzorku chlapcovho moču do laboratória, ktoré sa špecializovalo na genetické poruchy. Po analýze moču prišla diagnóza. Chlapec trpel takzvaným nedostatkom fumarázy, ide o dedičné ochorenie metabolizmu. Lekárska veda do tej doby poznala len 13 prípadov, kedy sa u ľudí prejavila, čo znamená, že šanca na ňu je okolo 1 ku 400 miliónom.

Nesprávne diagnostiovaná mozgová obrna

Lekár si najprv myslel, že ide o náhodu a smolu. Ďalšie vyšetrenia však ukázali, že rovnakou poruchou trpí aj chlapcova sestra, ktorej bola predtým nesprávne diagnostikovaná mozgová obrna. 

Tarby a ďalší odborníci sa zamerali na komunitu medzi Utahom a Arizonou, známou ako Short Creek. Storočná história polygamie sa tu len začala prejavovať. Lekári tu aj napriek tomu našli  vo vnútri spoločenstva 8 prípadov, u ktorých diagnostikovali nedostatok fumarázy.

V každom z prípadov malo dieťa rovnaké črtamy tváre, oneskorený vývoj a pochádzali zo Short Creeku, kde komunita mormónov stále praktikuje polygamiu. V tejto malej a izolovanej komunite sa šanca, že človek bude trpieť na vzácne ochorenie zvyšuje miliónkrát oproti svetovému priemeru. Ochorenie spôsobuje chybu v procese, ktorý dodáva energiu našim bunkám. Fumaráza je enzým, ktorý tento proces riadi.

Odvolanie ruských Jehovistov súd zamietol. Obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva

Okrem vedenia mormónskej cirkvi založil Brigham Young dnešné hlavné mesto Utahu, Salt Lake City.  Od roku 1930 však bola v Utahu polygamia nelegálna a mormónská cirkev sa jej zriekla. Tradiční zástancovia plurálneho manželstva tak potrebovali nový domov. Našli ho práve v odľahlej oblasti Short Creek.

Na matrikách tu dominujú najmä dve priezviská: Jessop a Barlow. Sú to základné patriarchy komunity a okolo 80-70 percent obyvateľov Short Creeku by malo byť ich pokrvnými príbuznými.

V izolovanom spoločenstve je logicky nedostatok „čerstvej“ genetickej infomácie. Ak si muž vezme niekoľko žien s ktorými splodí deti, na ďalších mužov už neostanú žiade iné ženy, čím ešte viac ochudobnia genofond spoločnosti. Chlapci v pubertálnom veku sú v takýchto komunitách často vylúčení a nútení nájsť si iný domov. Po vzore Petra Pana sa im hovorí „stratení chlapci“.

Spomínaný gén v Short Creeku majú podľa odhadov tisíce ľudí a každým rokom sa zvyšuje šanca na väčší počet podobne chorých detí. V Utahu, ktorý nesie mormónské dedičstvo Brighama Younga bolo objavených viac genetických porúch ako kdekoľvek inde na svete.

alk
 

Diskusia

Najčítanejšie