Novoobjavené dokumenty odhalili hrozivý fakt. Spojenci vedeli o holokauste celé dva roky

BRATISLAVA - Spojenecké mocnosti si boli už počas 2. svetovej vojny vedomé zverstiev nacistického režimu. O židovskom holokauste vedeli o dva a pol roka skôr, než sa všeobecne predpokladalo. Vopred si pripravili obvinenia z vojnových zločinov proti Adolfovi Hitlerovi a jeho najvyšším nacistickým veliteľom.

židovské deti nacistický koncentračný tábor
Archív UNWCC, ktorý zverejnil utajované dokumenty, bude predstavený v knižnici Wiener Library v Londýne. Zdroj:TASR/AP

Najnovší materiál, ktorý uzrel svetlo sveta po viac ako 70 rokoch, zverejnila OSN a dokazuje, že už v decembri 1942 si boli USA, Veľká Británia a Rusko vedomé toho, že nacisti zavraždili najmenej 2 milióny židov a ďalších 5 miliónov z nich bolo ohrozených. Informácie uviedol portál independent.co.uk.

Aj napriek tejto skutočnosti urobili spojenci len minimum, aby sa pokúsili zachrániť či poskytnúť útočisko tým, ktorým hrozilo smrteľné nebezpečenstvo.

V marci 1943 Viscount Cranborne, ktorý bol v tom čase minister vojnového kabinetu Winstona Churchilla uviedol, že židia by sa nemali považovať za špeciálny prípad. Britská ríša už podľa neho bola príliš plná utečencov na to, aby mohli prijať a pomôcť ďalším.

Hrdinovia, ktorí sa postavili nacizmu. Spravodliví medzi národmi sú aj Slováci
Zdroj: independent.co.uk/UNWCC

"Najdôležitejšie mocnosti komentovali masové vyvražďovanie židov už dva a pol roka skôr, ako sa vo všeobecnosti predpokladalo," uviedol Dan Plesch, autor najnovšej publikácie Human Rights After Hitler.

Spojenci začali vytvárať obvinenia z vojnových zločinov na základe svedeckých výpovedí priamo z táborov či odporových hnutí v rôznych krajinách obsadených nacistami.

Antisemiti medzi členmi ministerstva

Plesch uviedol, že napriek zhromažďovaniu dôkazov a stíhaniu stoviek nacistov, boli tieto procesy zatienené takzvaným Norimberským procesom. Spojenecké mocnosti tak podľa neho urobili veľmi málo pre to, aby zachránili milióny ohrozených židov.

FOTO: Smutný príbeh varšavského geta. Z pol milióna Židov nezostal žiadny

Medzi členmi amerického ministerstva zahraničných vecí bolo množstvo antisemitov, ktorí zničili akékoľvek úsilie prezidenta Franklina D. Roosevelta v komisii OSN pre vojnové zločiny. Ministerstvo sa obávalo, že v prípade zásahu proti vyvražďovaniu židov, by boli po skončení vojny narušené hospodárske vzťahy medzi USA a Nemeckom.

Ministerstvo tak súhlasilo s trestným stíhaním nacistického vedenia až takmer v rovnakom čase, ako boli oslobodené koncentračné tábory v roku 1945.

Archív UNWCC, ktorý zverejnil utajované dokumenty, bude predstavený v knižnici Wiener Library v Londýne. Je to najstarší archív holokaustu a zároveň najväčšia britská zbierka mapujúca nacistickú dobu. Dokumenty tu budú prístupné pre učiteľov online.

Galéria 20 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia