Obchodníkom zarába milióny, jej autorka žije v biede

BRATISLAVA - Svet pobláznila nová hračka. Je neuveriteľné, z čoho všetkého sa môže vďaka sociálnym sieťam stať hit.

fidget spinner, hracka
Svet pobláznila nová hračka. Zdroj:profimedia.sk

Ak neviete, čo je fidget spinner, trúfam si povedať, že takmer na sto percent nie ste rodičmi školopovinných detí. Fidget spinner je totiž v súčasnosti najvychytenejšia hračka, ktorú nemať znamená v školských kruhoch spoločensky sa znemožniť.

Sladká nevedomosť. Hračky do Kinder vajíčok vyrábajú deti v Rumunsku

Ešte pred rokom o nej počul málokto, dnes sa jej predávajú milióny. Má na to všetky atribúty - je lacná, čiže dostupná, jednoduchá a variabilná. Vyrába sa z plastu, keramických materiálov či kovu, od čoho sa odvíja jej cena. V ponuke sú už aj zberateľské kúsky za desiatky eur, no slušný fidget môžete mať už za 4 eurá. Informácie uviedol týždenník PLUS 7 DNÍ.

Zdroj: profimedia.sk

Fidget spinner pozostáva z troch zaoblených ramien a zo stredovej časti, za ktorú ho uchopíte medzi prstami. Pravda je, že sa s ním nedá robiť bohviečo, aj keď internet je plný videí, ktoré presviedčajú o opaku. V podstate najbežnejšie - ak nerátame, že si ho len tak premieľate v dlani - je roztočiť ho medzi palcom a ukazovákom a potom nechať točiť na palcovom brušku. Tí šikovnejší to dokážu aj na nose či na palci na nohe.

Pôsobí to upokojujúco a to bol aj dôvod a pôvodný účel fidgetu. Vlastne ten úplne pôvodný bol trochu iný, ale o tom neskôr. Ako píše Wikipedia - áno, fidget má už svoje vlastné a pomerne obsiahle heslo -, bol vyvinutý ako pomôcka pre deti a dospelých, ktorí trpia ADHD, teda poruchou pozornosti. No a najzaujímavejšie na tom všetkom je, že sa to stalo už v roku 1993.

Ťažko byť vynálezcom

Autorom nápadu však nie je žiadny psychológ, ale chemická inžinierka Catherine Hettingerová. Vymyslela ho pre svoju sedemročnú dcéru ako náhradu za seba samu - bolo to v čase, keď trpela autoimunitným ochorením a nedokázala sa jej naplno venovať. Nápad si dala patentovať, no keďže si nedokázala zaplatiť obnovovací poplatok - bolo to 400 dolárov -, patent vypršal v roku 2005. Prekvapuje vás, že žena, ktorá vymyslela tento hit, je chudobná ako kostolná myš? Nuž, ako sme už spomínali, fidget sa dlhé roky nepredával, hračkársky gigant Hasbro ho preto po čase prestal vyrábať.

Nič sa na tom nezmenilo ani teraz. Teda na tej chudobe. Zatiaľ čo výrobcovia a predajcovia po celom svete si mädlia ruky nad utešeným ziskom, Hettingerová, dnes už 62-ročná pani, sa musela presťahovať zo svojho malého domu do ešte menšieho bytu, premýšľa, kedy sa jej podarí dať si opäť zapojiť telefón a špekuluje, ako si dovoliť auto, ktoré naozaj funguje. „Je náročné byť vynálezcom,“ zverila sa denníku The Guardian. „Asi len tri percentá vynálezov zarobia autorom nejaké peniaze. Ostatní žijú v stálej neistote.“ Uznáva, že keby bola schopná udržať si patent, bola by „v balíku“. No zatrpknutá nie je, náhla popularita fidgetu ju vraj, naopak, povzbudila.

„Niektorí ľudia sa ma pýtajú - ste vážne šialená? Ale mňa teší, že to, čo som vytvorila, je niečo, čo ľudia prijali a pracuje to pre nich,“ povedala pre The Guardian. No prosím.

Deti oslavujú začiatok prázdnin s alkoholom. Záchranári pomohli viacerým školákom

Vďaka, youtuberi!

Deň pred vlaňajšími Vianocami vyšiel v magazíne Forbes článok, ktorý o fidget spinneri hovoril ako o „kancelárskej hračke, ktorú v roku 2017 musíte mať“. Na vysvetlenie - „kancelárska hračka“ je čosi, čo má na stole aspoň jeden vysokopostavený manažér. Poznáte to, vo filmoch sú to najčastejšie mechanické hračky ako guľôčky zavesené na vláknach v rade alebo iné „perpetuum mobile“.

Zdroj: profimedia.sk

Skutočnú popularitu však získal fidget až vďaka youtuberom a sociálnym sieťam. Raz darmo, stačí, aby niektorý z tínedžerských vzorov predviedol novinku a nech je to akákoľvek hlúposť, jeho fanúšikovia to okamžite musia mať. Tak napokon vysvetľujú úspech podobných hračičiek - v angličtine sa im hovorí fads - marketingoví experti. Je za ním takzvaný FOMO efekt, čiže fear of missing out, jednoducho, obava z toho, že budete v kolektíve mimo. No a potom je tu čosi, čo by sa dalo nazvať „zakázané ovocie najviac chutí. Čiže ak vám niekto povie, že to nemôžete mať, tak to chcete ešte viac. Lebo sa vraj cítite ako rebeli a hračky to robí ešte coolovejšie a žiaducejšie“. V Amerike sa, skrátka, robí veda zo všetkého.

A kedy skončí?

Fidget spinner sa začal využívať už aj na reguláciu pozornosti u detí, ktoré trpia syndrómom ADHD. Zjednodušene - vysvetľuje sa to tak, že aby ste dokázali udržať krútiacu sa hračku na prste, musíte sa sústrediť a to je pre neposedné deti čosi ako tréning. Zároveň zamestnávajú svoje prsty niečím zaujímavejším ako perom či ušným lalôčikom.

Niektoré americké školy fidget spinner zakázali, vraj deti zbytočne rozptyľuje, iné ho považujú za zaujímavú pomôcku. Na Slovensku zatiaľ o žiadnom zákaze nevieme.

V každom prípade, analýzy predajov ukazujú, že popularita fidgetov začína pomaličky klesať. Predpokladá sa, že ich postihne osud Rainbow Loom. Pochybujem, že si niekto z vás pamätá, že to boli farebné gumičky, ktoré pobláznili svet pred tromi rokmi.

Deti jedia v škôlkach presolené obedy. Niektoré jedálne prekračujú odporúčané dávky

Jojo

História tejto jednoduchej hračky siaha do prvého tisícročia pred Kristom, no keby si v dvadsiatych rokoch 20. storočia jej potenciál nevšimol filipínsky emigrant v Amerike Pedro Flores, možno by naveky zapadla prachom. Jej lacný variant bol už v tom čase masovo rozšírený na jeho rodných Filipínach, no v Amerike o nej ani netušili. A tak, ešte ako hotelový poslíček, založil v roku 1928 Yo-Yo Manufacturing Company, kde sa hračky vyrábali ručne - z dreva a hodvábnej šnúrky. V Los Angeles mala hračka taký úspech, že si mohol otvoriť továreň, z ktorej denne vychádzalo 300-tisíc jojí.

Zdroj: Archív

Hula hoop a lietajúci tanier

Veľký kruh, ktorý pri správnom pohybe dokážete točiť okolo pása, vymysleli v roku 1958 americkí podnikatelia Richard Knerr a Arthur Melin. Pôvodne sa vyrábal z vŕbového a ratanového dreva, Knerr a Melin naň použili plast, čo túto hračku výrazne zlacnilo a uľahčilo výrobu. Len za prvé dva roky existencie jej firma Wham-O predala vyše 100 miliónov kusov. Zaujímavé je, že vo vtedajšom Sovietskom zväze bola zakázaná - ako symbol „prázdnoty americkej kultúry“.

Zdroj: Archív

Popularita hula hoop bola ohromná a hoci dnešný záujem zďaleka nedosahuje niekdajšie rozmery, farebný kruh je obľúbený dodnes.

Upadajúci záujem o hula hoop vyriešila firma Wham-O ďalším parádnym nápadom - lietajúcim tanierom alebo, ak chcete, frisbee. Spoločnosť je tiež autorom skákacej loptičky superball. „Môj otec vždy hovoril, že čím jednoduchšia hračka, tým lepšie. Keď domov priniesol hračku a my sme nemohli zistiť, ako sa s ňou hrať, uvedomil si, že to nie je dobré,“ povedala pri príležitosti „päťdesiatky“ hula hoop Knerrova dcéra Lori Gregorová.

Zdroj: Archív

Céčka

Plastové výlisky v tvare písmena C - neskôr sa pridala celá abeceda aj čísla - vyvolali hystériu v 80. rokoch 20. storočia. Vymysleli ich v jabloneckých sklárňach, v 60. rokoch pôvodne ako dizajnový doplnok k minisukniam, no neujali sa. Neskôr sa céčka vrátili v podobe farebných závesov, no ozajstnú slávu získali až vďaka deťom. Klebetí sa, že ich našli na smetisku, kam ich vyhodili nahnevaní návrhári z Jablonca, no čo je na tom pravdy, nevieme. Dnes je ich 300-kusová kolekcia súčasťou zbierok Národného múzea.

Zdroj: Archív

Rubikova kocka

Legendárny hlavolam v tvare skladacej plastovej kocky s rôznofarebnými stranami vymyslel v roku 1974 maďarský sochár a architekt Ernö Rubik. Malé kocky sú prepojené pohyblivým mechanizmom a cieľom je po zamiešaní jednotlivých farieb zložiť kocku do pôvodnej podoby - tak, že každá strana bude mať jednu farbu. Rubik vymyslel ešte ďalšie hlavolamy, a hoci svojich fanúšikov si našiel aj jeho had či guľa, slávu kocky sa im nepodarilo prekonať.

Zdroj: Archív

 

Plus 7 dní
 

Diskusia

Najčítanejšie