Divadelná hra pobúrila Poliakov: Ukrutné rúhanie a urážka pápeža

BRATISLAVA/VARŠAVA - Divadelná hra Klatwa (Prekliatie) otriasa nielen doskami varšavského divadla Teatr Powszechny, ale aj celou krajinou. Poliaci sú novým počinom chorvátskeho umeleckého provokatéra Oliver Frlića zdesení.

jan pavol II., papez
Pápež Ján Pavol II. Archívne foto Zdroj:TASR

V poňatí kontroverzného chorvátskeho režiséra vystupuje na javisku aj najslávnejší rodák našich severných susedov, pápež Ján Pavol II. - a to nielen v scénke s orálnym sexom, ale aj v oprátke a s nápisom "Obranca pedofilov".

Divadlo až po predstavení

"Skutočné divadlo sa začne až po predstavení," predpovedal Frlić. A nemýlil sa, tvrdí britský magazín The Stage.

Vplyvná katolícka cirkev spustila mohutné protesty proti znevažovaniu "svätého muža", ktorého urážanie je pre poľských veriacich "mimoriadne bolestné".

Poľského poslanca za výroky trest neminie. Postih bude zodpovedajúci činu

Proti "ukrutnému rúhaniu" demonštrovala pred divadlom krajná pravica a herci čelia už niekoľko dní ostrým vyhrážkam.

Prokuratúra už začala vyšetrovanie kvôli "urážke náboženského cítenia a verejnému nabádaniu k spáchaniu vraždy". Za to v prípade usvedčenia hrozia až tri roky väzenia.

Len pre dospelých

"Je to skrátka žumpa a také niečo by nemalo mať v našej kultúre miesto," vyhlásil poslanec Robert Winnicki z vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Divadlo vopred upozorňovalo, že predstavenie je určené výhradne pre dospelých. Teraz sa háji tým, že slobodu umeleckej tvorby zaručuje poľská ústava a že predstavenie by malo byť posudzované ako "celistvá umelecká vízia", nielen podľa jednotlivých scén "vytrhnutých z kontextu".

Spor bleskovo získal i politický rozmer. Vládni politici volajú po odobraní dotácií divadlu, ktoré ale spadá pod varšavskú radnicu. Tá však zostáva v rukách opozičných liberálov.

Poľsko nie je právam gejov a lesieb naklonené. Homosexuálov nechcú ani v televízii

"Všetci by sme sa mali tešiť, že divadlo v Poľsku je stále schopné vyvolať takú diskusiu... Keby predsa išlo len o lacnú provokáciu, emócie by opadli hneď deň po premiére. Znamená to teda, že umelci zaťali do živého," napísal na webe americký spravodajský týždenník Newsweek.

Podľa recenzenta hra "nastavuje zrkadlo" obom navzájom sa nenávidiacim táborom rozdeleného Poľska, ktoré sú vo svojej nenávisti čoraz bezradnejšie."

"Skoro všetci o predstavení hovoria a píšu, ale len málokto ho aj videl - a, pravdupovediac, sleduje sa na naozaj skvelo," dodal kritik o "jednom z najzábavnejších divadelných kúskov posledných rokov".

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Najčítanejšie