Pomôžu nám nové technológie? Toto je 11 vynálezov, ktoré môžu zachrániť planétu

BRATISLAVA/PARÍŽ - Vynálezy sa zameriavajú na konkrétne potreby a umožňujú riešiť zložité problémy jednoduchými prostriedkami. Nové technológie už zachránili veľa životov a môžu zachrániť aj celý svet, píše francúzsky denník Le Monde.

Znecistenie vody
Ilustračné foto Zdroj:SITA/AP

Čistenie oceánov

Dvadsaťjedenročný Holanďan Boyand Slat možno našiel riešenie pre milióny ton plastového odpadu v oceánoch. Zdokonalil systém, ktorý dokáže zbierať plasty pomocou morských prúdov. Prvý prototyp filtrujúcej bariéry bol rozmiestnený minulý rok. Skladá sa z plavákov a sietí. Jeden rok bude analyzovaný pomocou snímačov. Informácie priniesli lidovky.cz.

Práčka na misku vody

Stephen Burkinshaw v spolupráci s firmou Xereos zdokonalil práčku, do ktorej stačí miska vody na to, aby vyprala bežný kôš špinavého prádla. Technológia tiež umožňuje znížiť spotrebu vody a elektriny. Pri praní pomáhajú plastové perličky, ktoré sú recyklovateľné a môžu byť použité stokrát po sebe.

VIDEO: Planktón hltajúci plast nesie posolstvo. Už včera bolo neskoro

Zisťovanie únikov vody

Aquarius Spectrum je začínajúca firma, ktorá sa špecializuje na dohľad nad vodnými sieťami. Presne povedané, na úniky vody. Straty v týchto sieťach sú okolo 20 až 40 percent. Firma vytvorila systém inteligentných meračov, ktoré v reálnom čase zisťujú úniky a umožňujú tak ihneď zasiahnuť.

Recyklácia kancelárskeho papiera

Skupina japonských vedcov z firmy Oriental Co. Ltd vymyslela metódu, ako recyklovať množstvo kancelárskeho papiera a vyrobiť z neho toaletný papier. Prístroj sa nazýva White Goat a je vysoký takmer dva metre. Zatiaľ sa však predáva za 100 000 dolárov.

Svietiace stromy

Glowing Plant Project skúma, ako ovládnuť energiu z prírody. Vedci sa rozhodli vypestovať rastliny schopné svietiť v tme za pomoci techniky syntetickej biológie. Je to spôsob, ako nahradiť tradičný zdroj svetla a v blízkej budúcnosti možno každú pouličnú lampu fluoreskujúcim stromom.

Drony opeľujú kvety. Raz nahradia včely, tvrdia vedci

Solárne snímače

Firma Cool Earth Solar vyvíja nový typ solárnych snímačov. Podľa odhadov by mali značne znížiť náklady na stavbu solárnych elektrární schopných vyrábať zelenú energiu vo veľkom množstve za cenu porovnateľnú s uhoľnými elektrárňami.

Elektráreň v balóne

Altaeros BAT je veterná elektráreň umiestnená v balóne s héliovou náplňou. S týmto nápadom prišla spoločnosť  Altaeros Energies. Išlo by o revolúciu vo svete elektrární, ako v cene tak aj v množstve vyrobenej energie. Táto balónová elektráreň jej totiž dokáže vyrobiť dvakrát viac než bežná veterná elektráreň umiestnená na zemi.

Batéria na ľudskú energiu

Altaeros BAT vyvinuli aj batériu, ktorá sa nabíja prostredníctvom pohybov človeka. Je určená pre malé elektrické prístroje, ktoré nevyžadujú stály zdroj energie.

Fotovoltaické panely

Solaren je firma, ktorá sa špecializuje na fotovoltaické panely. Slnečná energia sa získava vďaka satelitom. Panely zachytávajúce slnečné lúče, bez toho, aby ich ovplyvňovali mraky alebo dážď. Dodávajú energiu totiž ako cez deň tak aj v noci.

Pobrežie Kene zaplavujú milióny flip flopov. Obyvatelia robia zo "žabiek" sochy

Ekologická sprcha

Jason Selvarajan zdokonalil prototyp ekologickej sprchy. Nazýva sa ShowerLoop. Funguje tak, že sa voda zo sprchy zhromažďuje, vyčistí a znovu použije ako pri vodotrysku. Človek sa tak môže sprchovať koľko chce a nespotrebuje veľké množstvo vody.

Nano hríbiky

Tím vedcov z Univerzity v Rice objavil, ako zvlýdnuť ekologickú katastrofu ako napríklad  potopenie ropného tankeru. Vynález spočíva vo využití nano hríbikov, ktoré sú schopné absorbovať stokrát väčšiu váhu ako majú oni sami. Naviac, nemajú radi vodu, ktorú preto nevsakujú, naopak ropu priťahujú. Tieto maličké hríbiky je možné použiť niekoľkokrát.

Galéria 9 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie