Rastliny sa nedajú oklamať. Vedia, keď ich chceme zjesť

BRATISLAVA – Ak ste vegetariáni, výskum univerzity v Missouri vás prekvapí a možno prinúti k zamysleniu. Vedci zistili, že rastliny môžu vycítiť, že sa ich chystáme zjesť - a nepáči sa im to.

husenica husenice
Vedci pracovali s teóriou, že rastlina by mohla cítiť alebo počuť vibrácie. Archívne foto

Štúdia bola vykonaná na rastline druhu Arabidopsis ( bežne známa ako Arábkovka Thalova, z čeľade kapustovité), má blízko ku kelu alebo brokolici. Informovali o tom na indy100.com.

Môžu cítiť alebo počuť vibrácie

Výskumníci použili zvukový záznam vibrácií, ktoré vznikli počas toho, ako húsenica konzumuje listy tejto rastliny. Pracovali s teóriou, že rastlina by mohla cítiť alebo počuť vibrácie – rastlina totiž začala produktovať mierne jedovatú tekutinu.

Arábkovka Thalova totiž produkuje mierne jedovatú tekutinu, ktorú vylučuje prostredníctvom svojich listov, aby zabránila jej poškodeniu okolím -  napríklad húsenicou.

ROZHOVOR: Rastlinám rozumie najmä ten, kto s nimi trávi čas

Výskumníci overovali tento experiment tak, že simulovali vibrácie konzumujúcej húsenice prirodzeným spôsobom -  vetrom alebo hlukom, s ktorým sa môže rastlina bežne stretnúť.

Vedci zistili, že keď rastliny cítili alebo počuli „mľaskavé vibrácie“ od húsenice, poslali signál na produkciu tejto horkej a mierne jedovatej tekutiny. Nereagovali však rovnako, keď zaznamenali „prirodzené vibrácie“ ako napríklad vietor.

Heidi Appel, vedúci pracovník z univerzity v Missouri povedal: „Predchádzajúci výskum zisťoval, ako rastliny reagujú na akustické energie, vrátane hudby. Avšak, naša práca je prvým príkladom toho, ako rastliny reagujú na ekologicky relevantné vibrácie. Zistili sme, že vibrácie, ktoré vznikajú pri kŕmení húsenice rastlinou, vysielajú signál do rastlinných buniek tak, že vytvorí nové obranné chemikálie, ktoré môžu odpudzovať útoky ďalších húseníc.“

Galéria 17 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie