VIDEO: Dizajnéri predbehli dobu. Domček, ktorý si postavíte podľa návodu

BRATISLAVA/TORONTO - Kanadská spoločnosť Backcountry Hut Company sa nechala inšpirovať slávnou IKEA a v spolupráci s dizajnérmi z Leckie Studio vytvorila projekt modulového domčeka, ktorý sa dá jednoducho a rýchlo postaviť podľa návodu. Rovnako ako nábytok známej švédskej firmy.

"Chceli sme poskytnúť cenovo dostupné produkty pre čo najširšiu skupinu ľudí," vysvetlil majiteľ a hlavný propagátor prefabrikovanej architektúry.

Tá má podľa neho hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je cenová dostupnosť a ďalšou minimálna ekologická stopa.

FOTO Svet ako na dlani: Kozmonautove unikátne fotografie našej Zeme z výšky

Rovnako ako nábytok IKEA sú jednotlivé časti domu dodávané v plochých krabiciach, spolu s jednoduchým návodom, ako čo poskladať.

Základná konštrukcia je z dreva. Strecha a steny sú z prefabrikovaných panelov. Jednotlivé stavebné prvky sú zároveň navrhnuté tak, aby ich dokázali zdvihnúť dvaja ľudia.

Prispôsobivý

Na miesta, ktoré sú verejne dostupné, ich dopraví auto. Do iných sa vydá vrtuľník. Príprava na stavbu je minimálna. Domček je ukotvený pomocou pylónov, ktoré sa vsúvajú do ručne vykopaných dier.

Chata je dodávaná v dvoch variantoch. Prvý slúži na rekreačné účely, druhý zasa k trvalému bývaniu.

Základný modul je dvojposchodový, na prízemí je kuchyňa a obývacie izby, v podkroví zasa dve ďalšie miestnosti. Celý priestor má 18 metrov štvorcových a pohodlne ho môžu obývať štyri osoby.

"Pridanou hodnotou nášho návrhu je aj to, že sa ľahko prispôsobí individuálnym požiadavkám," vysvetľuje Leckie.

S nimi však priamoúmerne narastá aj cena. V základnom vyhotovení vyjde necelý meter štvorcový na zhruba 150 eur.

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Najčítanejšie