VIDEO: Máte radi ticho? Nazrite do najtichšieho miesta na svete

BRATISLAVA - Firma Microsoft je od roku 2015 držiteľom unikátneho prvenstva. Jej audiolaboratórium je najtichším miestom na svete. V tejto miestnosti je také ticho, že tu počujete prúdenie krvi vo vlastných žilách. To je jedno zo zistení, ktoré zabezpečilo, že toto miesto je zapísané v Guinessovej knihe rekordov.

Microsoft, najtichsie miesto na svete
Najtichšia miestnosť na svete. Zdroj:BBC/Microsoft

"Keď prestanete dýchať, môžete počuť, ako vaše srdce bije a krv prúdi vo vašich žilách. Nezostávam vo vnútri so zatvorenými dverami príliš často," uviedol pre BBC LeSalle Munroe, jeden z ľudí, ktorí majú prevázku tohto laboratória na starosti.

Komoru pohlcujúcu zvuk nepostavilo žiadne hudobné štúdio alebo vedecká inštitúcia zaoberajúca sa zvukmi, ale firam Microsoft. Umiestnila ju do svojej Budovy 87 v redmondskom centre. V tejto budove inžinieri Microsoftu vyvíjajú hardware. Vo firme sa nachádzajú tri takéto odhlučnené miestnosti, avšak táto je natichšia.

Špeciálna miestnosť je navrhnutá tak, aby sa do nej nedostali zvuky zvonku a zároveň sa žiadny zvuk neodrážal od stien, stropu alebo podlahy. Zámerom bolo počuť iba zvuk objektu či osoby, ktorá sa tu nachádza.

Fatálna chyba Microsoftu? Aktualizácia Windows 10 môže zničiť vaše fotky, videá a dokumenty

Steny miestnosti sú pokryté vrstvami zo zvukotesného materiálu, ktoré sú navrhnuté tak, aby absorbovali každý zvyšok zvuku, ktorý prúdi komorou. Laboratórium má vlastné základy a stoja na pružinách, ktoré kompenzujú okolité vibrácie.

Konštrukcia miestnosti a jej odhlučnenie je také dokonalé, že tu meracie prístroje nasnímali hodnotu -20,6 decibelov. Predchádzajúci rekord držala od roku 1992 miestnosť Orfield Laboratories v Minneapolise. Tu namerali odborníci hodnotu -13 decibelov.

Väčšie ticho môže byť už len vo vákuu

"Aby som vám to približne prirovnal, Brownov pohyb, teda náhodný pohyb vzdušných častíc v priestore, má hodnotu -23 decibelov. Nemôžete byť tichší, pretože to sú už len častice vzduchu, ktoré sa pohybujú. Sme na okraji toho, kde sú hranice fyziky," opísal pri otvorení miestnosti inžinier Microsoftu Gophal Gophal. Väčšie ticho tak môže byť v podstate na odľahlom mieste vesmíru vo vákuu.

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

Človek pri dýchaní vytvorí hluk 10 decibelov, pri šepote je to 30 decibelov. Ľudské ucho nezachytí slabší zvuk než je 0 decibelov. To je dôvod, prečo sú v tomto prípade uvádzané záporné hodnoty.

Galéria 12 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie