VIDEO: NASA zverejnila prvé zábery mesiaca Saturnu. Vyzerá ako cestovina

BRATISLAVA/NEW YORK - Americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) to dokázal. Konečne sa mu podarilo vyfotografovať jeden z 62 mesiacov planéty Saturn.

Snímky sú vôbec prvými zábermi vo vysokom rozlíšení, ktoré detailne mapujú povrch Pana, saturnského miniatúrneho mesiaca.

Fotografie razom vyvolali úsmevnú debatu, pretože mesiac trochu pripomína známe talianske cestoviny ravioli.

Pan sa skladá z dvoch častí, ktoré sú spojené, preto sa opticky zdá, že v dvoch k sebe pomyselne prilepených poloviciach sa nachádza hmota - rovnako ako v spomínanom jedle.

FOTO: Pozrite si prvý lunochod na Mesiaci. Misia Apollo 15 sa zapísala do histórie

Podľa vedcov z NASA je to dané časticami piesku a ďalšej hmoty, ktoré Pan obrusujú, keď odpadávajú z početných Saturnových prstencov.

Mesiac Pan nepatrí k najväčším Saturnovým družiciam. Ide naopak o jednu z najmenších, no aj tak stále priťahuje pozornosť astronómov a astrogeológov.

Je totiž najľahšie sa k nemu priblížiť – a na rozdiel od iných saturnských mesiacov má Pan pravidelnú dráhu, po ktorej svoju materskú planétu obieha.

Saturn má vôbec najviac mesiacov zo všetkých planét slnečnej sústavy. Patrí k planétam, ktoré nemajú pevný povrch, ale iba jadro a hustú plynovú vrstvu naokolo.  Hlavým plynom, ktorý Saturn tvorí, je vodík.

Vedľa svojho hviezdneho suseda Jupitera je Saturn druhou najväčšou planétou slnečnej sústavy.

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Najčítanejšie