Získal pätnásť univerzitných diplomov. A stále nemá dosť

BRATISLAVA/RÍM - Talian Luciano Baietti nie je žiadnym vážnym a nudným učencom, ale aktívnym mužom na dôchodku. Málokto by povedal, že práve on drží svetový primát v počte univerzitných diplomov, ktoré získal dlhoročným štúdiom rôznych odborov. Má ich 15 a už pracuje na ďalšom, tentoraz z oblasti výživy.

Luciano Baietti
Talian Luciano Baietti. Zdroj:TASR/AP

"Cítim sa vďaka knihám slobodnejší. Tie dve slová majú vlastne rovnaký pôvod," povedal Baietti s poukazom na talianske výrazy pre knihu a slobodu - libro a liberta.

Baietti žije v pomerne gýčovito zariadenom dome v mestečku Velletri južne od Ríma a svoje diplomy si rozvešal okolo portrétu spisovateľa Louisa-Françoisa Bertina, ktorého namaľoval v roku 1832 francúzsky klasik Ingres.

Maturitou a štátnicami sa to celé iba začína. Zábudlivosť sa absolventom nemusí vyplatiť

Baietti sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov už v roku 2002, kedy dovŕšil zisk svojho ôsmeho diplomu, ktorý dostal za štúdium zákonitostí pohybového ústrojenstva na univerzite v Ríme.

Už vtedy sa mohol pochváliť ukončeným štúdiom sociológie, filozofie, práv, politológie i humanitných vied.

Neskôr si vzdelanie doplnil štúdiom strategických vied v Turíne, kriminológie v Ríme i cestovného ruchu v Neapole.

Prekonať sám seba

"Vždy je to snaha prekonať tú najbližšiu výzvu. Chcem sa dozvedieť, kam až môžu moje telo a mozog ešte zájsť," hovorí s úsmevom bonviván, ktorý má za sebou okrem iného i kariéru profesora športu.

Boli to práve hodiny telocviku, čo ho priviedlo na univerzity. Študovať začal v roku 1972 a zo školy odvtedy neodišiel.

"Mali sme okrem športových disciplín i hodiny teórie, ktoré sa mi páčili a ktoré vo mne vyvolali záujem o štúdium," dodáva pri spomienke na začiatky tento 70-ročný starček, ktorý je okrem iného aj verným manželom a otcom syna-vysokoškoláka.

"Od pedagogiky som sa prirodzene presunul k sociológii, humanitným vedám a psychológii, následne k súdnictvu a nakoniec som sa orientoval na techniku vyšetrovania a strategické vedy," vysvetľuje Baietti.

Citlivé otázky

Práve to posledné mu podľa jeho vlastných slov dalo najviac zabrať: "Organizovali to spoločne turínska univerzita a ministerstvo obrany, išlo o štúdium citlivých otázok národnej bezpečnosti a na skúšky sa chodilo v uniforme..."

V pamäti mu zostala spomienka na štúdium kriminológie, ktoré zahŕňalo výsluch väzňov. "Keď som ich počúval, pristihol som sa niekedy, že som sa nechal ich argumentmi presvedčiť a kládol som si otázku, čo je a nie je spravodlivé, a potom som skrátka zistil, že som sa vydal zlým smerom," tvrdí.

Svoj pätnásty diplom získal Baietti štúdiom na diaľku. Teraz Baietti smeruje k pridaniu ďalšieho diplomu z vied o výžive. Pracuje rovnako ako doteraz, v tichu svojej pracovne medzi treťou a piatou hodinou rannou.

"Vtedy je mozog najlepšie pripravený vstrebať poznatky. Navyše mi to umožní viesť normálny rodinný život," uzatvára muž, ktorý toho veľa nenaspí - a ktorý pracuje tiež ako dobrovoľník pre Červený kríž.

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Najčítanejšie