Uhliarikove prepočty: Lekári chcú priemerný plat 3541 eur

Bratislava - Lekárski odborári podľa prepočtov ministerstva zdravotníctva požadujú pre kolegov pri lôžku priemerný mesačný plat 3541 eur. Zo súčasne...

Zdroj: SITA

Bratislava - Lekárski odborári podľa prepočtov ministerstva zdravotníctva požadujú pre kolegov pri lôžku priemerný mesačný plat 3541 eur. Zo súčasnej priemernej mzdy vo výške 1644 eur by tak plat lekárov mal v budúcnosti vzrásť o skoro 1900 eur.

V súčasnosti sa základná zložka platu lekára pohybuje pri 1002 eur a predstavuje 60,89 percenta mzdy. Lekári podľa prepočtov rezortu žiadajú 2487-eurovú základnú mzdu.

"Pristaňme na zemi, toto nie je reálna požiadavka," odkázal Lekárskemu odborovému združenie šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH). V celkovej sume by podľa neho z rozpočtu malo na platy lekárov v nemocniciach smerovať okolo 200 miliónov eur.

Uhliarik: Štrajk lekárov je už len o ich platoch

Lekári: MZ s číslami zavádza

Pediater Peter Visolajský, podpredseda LOZ, však tvrdí, že čísla, ktoré prezentuje ministerstvo, sú zavádzajúce. Podľa prepočtov LOZ by sa na platy lekárov vyčlenilo od 70 do 100 miliónov eur ročne. Žiadajú minimálne mzdy podľa odbornosti od 1 150 do 2 350 eur.

"My žiadame nárast na 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Osobne, pre mňa ako lekára by to znamenalo, že by som zarobil 1800 eur. Uvedomujeme si ekonomický stav štátu i to, že máme takmer 13-percentnú nezamestnanosť. No my ten plat žiadame preto, že na Slovensku už reálne nemá kto liečiť, začínajú chýbať lekári," upozornil.

Zdroj: Stock Photos

Podľa Visolajského Uhliarik čísla nafukuje zámerne. Upozornil, že v súčasnosti na Slovensku nejestvuje stanovená cena práce lekára. Umelo sa vraj dvíha aj počet lekárov. Podľa štatistiky, ktorou operuje MZ SR, máme v nemocniciach okolo 7500 lekárov. "Tých lekárov je 5500," povedal ale Visolajský.

Dvihnú platy lekárov sestry?

Rezort najnovšie tvrdí aj to, že platy lekárov by mali dvihnúť svojím bojom sestry. Tie si vydobyli navýšenie o asi 24 percent. "V prípade, že zamestnávateľ zvyšuje platy sestrám, mzdu musí adekvátne zvýšiť aj iným zdravotníckym pracovníkom, tým pádom aj lekárom," povedal Uhliarik.

To by v praxi znamenalo, že lekár by mohol žiadať navýšenie mzdy o asi 350 až 400 eur v závislosti od jeho odbornosti.

"Toto počujem prvýkrát," komentoval Visolajský. Poznamenal, že si nevie predstaviť, že nemocnice by na základe rastúcich platov sestier pristúpili k dvíhaniu platov lekárov. "Tí riaditelia na to skrátka nemajú," poznamenal.

Podobný pohľad na vec má i exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). "Automatické nie je nič. O platoch treba vždy tvrdo vyjednávať," podotkol.

Do transformácie nemocníc išli milióny. Vyjdu nazmar?

Raši: Ja by som rokoval

Raši tvrdí, že platové požiadavky lekárov sú legitímne. Podotkol ale, že Uhliarikov rezort a lekári musia nájsť kompromis.

Zdroj: TASR

"Slovensko nie je na tom ekonomicky tak dobre, aby to mohlo urobiť zo dňa na deň. Ale lekári chcú garancie len v tom, že s tými platmi sa v budúcnosti bude niečo robiť a predloží sa vízia, že platové ohodnotenie lekárov na Slovensku raz bude podobné, ako je tomu napríklad na západe," poznamenal.

Na otázku, čo by robil v Uhliarikovej koži, odpovedal: "Rokovania sú vždy ťažké, ale sú o tom, že sa povedia cieľové požiadavky oboch skupín, povie sa predstava štátu a hľadá sa kompromisné riešenie."

Kompromis si Uhliarikov rezort predstavuje v približnej sume, ktorú dosiahli lekári v Česku. Tamojší šéf zdravotníctva Leoš Heger povolil a pridal lekárom päť až osem tisíc Kč, teda zhruba 250 až 300 eur.

Podľa Rašiho si však Uhliarik musí uvedomiť, že sa nemôže vyhovárať na nízke zdroje. "Či je kríza, alebo nie je kríza, lekári robia a dokonca v čase krízy robia viac, lebo ľudia sú viac chorí, čo je sprievodný jav akejkoľvek krízy. Ich hodnota práce neklesá, hoci klesajú príjmy štátu, naopak," dodal.

Boj o transformáciu: Na Uhliarika tlačí aj prezident

Novinári ostali za dverami

Vo štvrtok o 15. hodine prišiel Uhliarik za lekármi Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, v ktorej hrozí po ich odchode mimoriadny stav. Chce ich presvedčiť, aby stiahli výpovede. Pôvodne sa s nimi mal minister stretnúť uplynulý piatok. Uhliarik však nakoniec pred lekárov nepredstúpil.

Podľa informácie Aktuálne.sk, aby sa minister s lekármi dodatočne stretol, dal si podmienku - budú prítomní iba lekári detskej nemocnice a v miestnosti nebudú médiá. Novinári tak ostali za zatvorenými dverami. S ministrom prišiel i šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marian Faktor a predstavitelia MZ SR. V posluchárni sedelo okolo 70 lekárov.

Ďalšie podrobnosti prinesieme v samostatnom materiáli.

 

Diskusia

Najčítanejšie