V kríze zasvietilo svetielko nádeje. Zatiaľ v diaľke

Bratislava - Zatiaľ je veľmi ďaleko a jeho svit je veľmi slabý. Napriek tomu tam je. Svetlo na konci tunela zvaného najväčšia ekonomická k...

Zdroj: AP

Bratislava - Zatiaľ je veľmi ďaleko a jeho svit je veľmi slabý. Napriek tomu tam je. Svetlo na konci tunela zvaného najväčšia ekonomická kríza tohto storočia.

Miernu vlnu optimizmu odštartoval šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke. Ten ešte v utorok konštatoval, že najnovšie údaje o predaji domov a spotrebiteľských výdavkoch v Spojených štátoch naznačujú, že pokles hospodárstva by sa mohol zmierňovať.

S podobným posolstvom pritom vo štvrtok vystúpil aj člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Erkki Liikanen. "Ak si pozriete všetky indikátory, uvidíte istú stabilizáciu, aj keď na nízkej úrovni," povedal Liikanen, ktorý je tiež guvernérom Fínskej národnej banky.

"Možno je tu už stabilizácia, ale než získame všetky údaje, je lepšie, keď budeme opatrní," dodal.

Naraziť na dno a odraziť sa

A hoci značne opatrne, ich slová potvrdzujú aj bankoví analytici, ktorých Aktuálne.sk oslovilo. Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák upozorňuje, že doteraz zverejnené ukazovatele naznačujú, že aj keď sa americká ekonomika v 1. štvrťroku ďalej zmenšovala (oproti predchádzajúcemu štvrťroku), tempo poklesu už bude v porovnaní so 4. štvrťrokom minulého roka pravdepodobne miernejšie.

"To podporuje optimizmus, že ekonomika má už väčšiu časť prepadu za sebou a v priebehu niekoľkých mesiacov by mohla dosiahnuť dno," povedal Mušák pre Aktuálne.sk.

To však platí hlavne pre americkú ekonomiku. Ekonomické ukazovatele starého kontinentu totiž naznačujú, že 1. štvrťrok 2009 bude rovnako zlý alebo horší ako 4. štvrťrok 2008.

Zdroj: AP

"Ale aj v eurozóne by sa tempo poklesu ekonomiky malo postupne zmierňovať. Koncom roka 2009 by už mohla americká aj európska ekonomika mierne rásť, hoci z nízkych úrovní," doplnil analytik Slovenskej sporiteľne pre Aktuálne.sk.

Kríza dôvery

Podobne aj senior analytik Všeobecnej úverovej banky Martin Lenko hovorí, že na mierne zlepšenie situácie poukazovali konjunkturálne prieskumy už počas februára a marca. Prípadný optimizmus z blížiaceho sa konca krízy však tlmí.

"Je to krátka doba na to, aby sme z toho mohli naozaj s určitosťou vyvodiť záver, že ekonomická kríza je na konci. Dôležité bude aký dopad budú mať schválené štátne pomoci pre podnikateľský a spotrebiteľský sektor a ako krízou prešli doteraz banky. To sa najskôr dozvieme v letných mesiacoch," vysvetlil Lenko pre Aktuálne.sk.

Na druhej strane, senior analytik VÚB pripomína, že samotný trh zlepšeniu verí a vidieť to aj na akciovom trhu. Ten sa považuje za jeden z predstihových indikátorov obratov cyklov v ekonomike a už od začiatku marca rastie.

Napriek tomu si Lenko nemyslí, že tieto pozitíva sa vo veľkom prejavia už v najbližších mesiacoch. "Za dno recesie sa považuje práve 1. kvartál tohto roka, no aj nasledujúce štvrťroky by mali byť veľmi slabé. Prvé známky oživenia by mohli byť v EMÚ viditeľné najskôr na konci roka, na Slovensku skôr až budúci rok," povedal Lenko pre Aktuálne.sk.

Zdroj: TASR/AP

Analytik Tatrabanky Boris Fojtík však pripomína, že súčasná ekonomická kríza je najmä krízou dôvery. A výroky predstaviteľov centrálnych bánk sa takto snažia navrátiť stratenú dôveru späť do systému. Aj on však vidí isté náznaky zlepšenia.

"Indikátory budúceho vývoja už smerujú nahor, čo potvrdzuje, že najmä v priemysle došlo k stabilizácií situácie. Sektor služieb však s oneskorením reaguje na vývoj v priemysle, a tak v tomto sektore ešte môže dôjsť k miernemu poklesu," dodal Fojtík pre Aktuálne.sk.

Závislá Európa

Makroekonomická analytička ČSOB Silvia Čechovičová podobne ako Lenko, upozorňuje, že z niekoľkých čísiel sa nedá určiť jasná zmena ekonomického trendu. Ako povedala pre Aktuálne.sk, musia byť potvrdené vývojom v ďalších mesiacoch.

"Treba myslieť i na to, že stále existujú aj veľké riziká, či už v rámci trhu práce (kde miera nezamestnanosti dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 25 rokov) alebo vo finančnom sektore," dvíha varovný prst Čechovičová.

Kedy by tak mohlo prísť k oživeniu ekonomiky eurozóny, a teda aj Slovenska, však jasné nie je. Tento rébus stojí totiž na vyriešení problémov ekonomiky USA. Čechovičová totiž pripomína, že európska ekonomika je závislá hlavne na exporte. Preto musí čakať na to, až sa zvýši dopyt po výrobkoch vo svetovom meradle.

Makléri na Wall Street čakajú na výsledky hlasovania amerického KongresuMakléri na Wall Street čakajú na výsledky hlasovania amerického Kongresu Zdroj: TASR

"Pokiaľ sa naplní scenár, že sa americká ekonomika v závere tohto resp. na začiatku budúceho roka zotaví, následne s približne polročným oneskorením by oživenie mohlo prísť i do Európy, a potom s odstupom niekoľkých mesiacov na Slovensko," vysvetlila makroekonomická analytička ČSOB pre Aktuálne.sk.

Bezmocné otvorené Slovensko

Je pritom veľmi málo vecí, čo môže Slovensko urobiť preto, aby sa tento čas čo najviac skrátil. Podľa Michala Mušáka zo Slovenskej sporiteľne je podmienkou oživenia slovenskej ekonomiky práve stabilizácia európskych vývozných trhov. To zdôrazňuje aj analytička Poštovej banky Eva Sárazová.

"Nakoľko Slovensko je silne proexportne orientovanou ekonomikou, tak jeho vývoj veľmi úzko súvisí so stavom globálnej ekonomiky. Preto pozitívne impulzy či správy prichádzajúce zo sveta, ale predovšetkým z EÚ či eurozóny, ktorých krajiny sú našimi najväčšími obchodnými partnermi, predstavujú aj pre slovenskú ekonomiku náznak či začiatok jej oživovania," podčiarkla pre Aktuálne.sk.

Analytik Tatrabanky Boris Fojtík má však jasno v tom, čo je pre slovenskú ekonomiku najlepšie. A to nielen v týchto ťažkých mesiacoch. "Najlepšími opatreniami pre ekonomiku budú, či už v dobe krízy alebo rastu vždy tie, ktoré nebudú narúšať a deformovať podnikateľské prostredie a budú podporovať strednodobý rast," odporúča Fojtík.

Slovensko však podľa analytičky Poštovej banky aj tak recesii v tomto roku neujde.

"Odhad rastu, respektíve poklesu pre tento rok momentálne prehodnocujeme. Náš posledný odhad hovoril o stagnácii, nakoľko sme počítali s tempom rastu pre tento rok na úrovni 0,3 percenta. Nový odhad HDP však bude už určite so znamienkom mínus. Kladný rast slovenskej ekonomiky očakávame až v roku 2010," dodala Sárazová.

 

Diskusia

Najčítanejšie