Vážny: Diaľnice cez PPP projekty sú iba opticky drahšie

Bratislava - Výstavba diaľnic cez PPP projekty je iba opticky drahšia, ako keby sme ich budovali iba zo štátnych zdrojov, uviedol v online r...

Zdroj: SITA

Bratislava - Výstavba diaľnic cez PPP projekty je iba opticky drahšia, ako keby sme ich budovali iba zo štátnych zdrojov, uviedol v online rozhovore minister dopravy Ľubomír Vážny. Napriek tomu sa podľa neho v tomto prípade porovnáva neporovnateľné.

Minister má ťažké srdce na doterajších šéfov ministerstva životného prostredia, ktorých nominovala SNS. Viac ako rok mu nedodali záverečné stanovisko EIA, čím blokovali nultý obchvat Bratislavy, ktorý Vážny v súčasnosti považuje za najpotrebnejšiu stavbu na Slovensku.

O šrotovnom na staré televízory minister dopravy vôbec neuvažoval, aj keď sa blíži digitalizácia televízneho vysielania.

Šéf rezortu dopravy odmieta tvrdenie, že v mýtnom tendri zvíťazila najdrahšia ponuka, pretože podmienky účasti v súťaži splnil iba jeden subjekt.

Minister dopravy Ľubomír Vážny odpovedal čitateľom Aktuálne.sk na otázky o súčasnom stave výstavby diaľnic, spornom mýtnom tendri i blížiacom sa digitálnom vysielaní televíznych staníc.

Prednedávnom bol ukončený prvý PPP projekt na výstavbu rýchlostnej komunikácie R1. V súčasnosti je dominantnou témou finančné uzatvorenie PPP projektu na výstavbu diaľnice D1. To pre krízu viazne, čo nalomilo aj plány vlády spojiť diaľnicou Bratislavu s Košicami do roku 2010. Už dnes je jasné, že sa to nepodarí. Minister Vážny odhaduje, že by to mohlo byť realitou v roku 2014.

Rezort dopravy sa zviditeľnil aj pri mýtnom tendri. Tomu opozícia vyčíta, že ministerstvo vybralo najdrahšieho uchádzača. Mýtny systém by mal fungovať od 1. januára 2010.

Minister Vážny sa dostal do sporu aj s bývalým riaditeľom Telekomunikačného úradu Branislavom Máčajom, ktorého zosadil z jeho postu. Máčaj vtedy uvádzal, že za jeho odvolaním mala byť snaha spoločnosti Towercom, za ktorou je podľa neho skupina J&T, zvíťaziť v tendri na prevádzkovateľa digitálneho vysielania. Towercom napokon v tendri uspel.

Vážny absolvoval vysokoškolské štúdium na Technickej univerzite v Bratislave na stavebnej fakulte. Po roku 1989 pôsobil vo viacerých firmách. V roku 2002 zasadol do lavíc Národnej rady ako poslanec za Smer-SD. Od júla 2006 šéfuje rezortu dopravy.

 

 

Diskusia

Najčítanejšie