Do väzenia majú ísť najmä díleri, vláda zmiernila tresty za drogy

BRATISLAVA – Prísne tresty za drogy nefungujú, vláda sa ich preto rozhodla zmierniť. Kabinet v stredu schválil novelu Trestného poriadku, podľa ktorej sa znižuje dolná hranicu trestu za nedovolenú výrobu a držbu všetkých omamných látok. A to zo štyroch na tri roky.

Do väzenia majú ísť najmä díleri, vláda zmiernila tresty za drogy
Prísne tresty nefungujú ani podľa premiéra Fica. Sám uvažoval, že marihuana by mohla byť len priestupok. Zdroj:SITA/Diana Černáková

V praxi to znamená, že súd v prípadoch, keď u páchateľa nájdu množstvo len o čosi vyššie ako desať dávok, nebude musieť vinníka poslať do väzenia. Podľa súčasnej právnej úpravy sa totiž človek v takejto situácii automaticky dostáva do kategórie dílerov. A to je problém, ktorý chce ministerstvo riešiť.

"Toto opatrenie má jednoznačne pomôcť tým, čo sú čistí spotrebitelia. Chceme zabrániť tomu, aby sa nedostali hneď na nepodmienečný trest odňatia slobody. Ale aby sa skutočne s nimi zaobchádzalo tak ako s reálnymi spotrebiteľmi," vysvetľuje minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Navrhovaná zmena dá totiž podľa neho súdu možnosť podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody s probačným dohľadom.

Podľa postoja ministerstva je v určitých hraničných prípadoch pre spoločnosť lepšie, aby odsúdený mohol dostať ešte jednu šancu na vedenie slušného života.

Prísne tresty pre dílerov

Ministerstvo upozorňuje, že v prípade skutočných dílerov drog zákon naďalej bude umožňovať ukladanie veľmi prísnych trestov, a to v základnej sadzbe až do dvanásť rokov.

Zmenu vítajú aj odborníci. Už keď bola novela predložená do pripomienkového konania šéf centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica označil zmenu za pozitívnu.

„Je to správne, hlavne ak ide o užívateľov, ktorí vlastne nespáchali nič iné ako to, že boli prichytení s malým množstvom drogy pre svoju spotrebu. Nie je to tolerované, nejde o legalizáciu, ale majú možnosť začať abstinovať,“ reagoval odborník.

Podobný postup platí podľa neho vo väčšine členských štátov EÚ. Slovensko bolo doposiaľ so svojím nekompromisne prísnym postojom výnimkou. „Patrili sme k tým najtvrdším, pokiaľ ide o postihy,“ zdôrazňuje Okruhlica.

Stratené roky

Zmena je podľa jeho názoru cestou pre ľudí so závislosťou, či inými psychickými problémami, aby vyhľadali odbornú pomoc.

Problém doterajšej právnej úpravy bol podľa neho v tom, že odsúdení vypadli z normálneho života.

„Najmä u mladých ľudí sa tá strata niekoľkých rokov veľmi ťažko doháňa. Nie len z hľadiska obmedzenia slobody, ale aj z pohľadu ich psychického a kariérneho vývinu, či ekonomického dopadu na spoločnosť,“ vysvetlil Okruhlica.

Dospievajúci, ktorí fajčia marihuanu, riskujú zníženie IQ

Vláda Roberta Fica už na začiatku volebného obdobia sľubovala zmiernenie trestov za niektoré drogové delikty. Samotný premiér napísal na túto tému blog, kde rieši práve fakt, že prísne tresty jednoducho nepôsobia odstrašujúco.

„Mladý muž. Určite si pred každým jointom nelámete hlavu nad tým, aký trest vám hrozí. Kašlete na celý Trestný zákon a húlite," písal Robert Fico.

Nabádal preto uvažovať o tom, že by išlo iba o priestupok, prípadne o hľadaní iných foriem prevencie.

Na marihuane sa pracuje

Zmeny v tejto oblasti pripravuje aj rezort spravodlivosti. Cestou úplnej dekriminalizácie marihuany sa však nechystá. Uvažuje skôr o alternatívnych trestoch a využívaní rozličných odklonov.

Tvrdé tresty odňatia slobody by mali byť totiž podľa ministerstva vyhradené prevažne pre dílerov a nie pre bežných užívateľov drog, ktorí viac ako trest potrebujú od spoločnosti pomoc. 

"Máme novelizačné komisie, ktoré na ministerstve spravodlivosti pracujú na trestnom zákone aj trestnom poriadku, že aj táto otázka bude riešená v druhej polovici roka," avizuje minister Borec.

nu

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Ako sa dívate na zmenu zákona?

Najčítanejšie