Vyše 2 400 lekárov dalo na stôl výpovede. Hrozí kolaps

Bratislava - Pokiaľ minister zdravotníctva Ivan Uhliarik neustúpi, k 1. decembru končí v slovenských nemocniciach 2 411 lekárov. ...

Zdroj: TASR

Bratislava - Pokiaľ minister zdravotníctva Ivan Uhliarik neustúpi, k 1. decembru končí v slovenských nemocniciach 2 411 lekárov. Ich počet sa do konca roka však ešte môže zvýšiť.

Lekárske odborové združenie odkazuje, že výpovede sú nezvratné. Do kritickej situácie sa môže dostať niekoľko desiatok nemocníc, vrátane veľkých fakultných. V mnohých by napríklad zanikli anesteziologicko-resuscitačné oddelenia či chirurgie.

"Toto už nie je hra. Ak sa ministerstvo zdravotníctva a vláda nepostaví zodpovedne k riešeniu problémov a požiadavkám lekárov, takýto počet výpovedí reálne spôsobí kolaps zdravotného systému na Slovensku so všetkými jeho dôsledkami," vyhlásil šéf lekárskych odborárov Marian Kollár.

Podotkol, že nasledujúce dva mesiace chce LOZ s ministerstvom vyjednávať. "Ak nepríde k dohode, čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti preberie vláda." 

Stretnutie odborárov a ministra sa očakáva v stredu.

Kolaps oddelení a tlak zhora

Len v Bratislave dnes reálne podalo výpoveď okolo 600 lekárov, čo je vyše polovica zo všetkých nemocničných lekárov v meste. Lekár Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave Ján Sýkora potvrdil, že na jeho pracovisku položilo na stôl výpoveď 54 percent lekárov.

Zdroj: SITA

"Najvyšší počet výpovedí je na oddeleniach akútnej medicíny," povedal. Upozornil, že v nemocnici sú oddelenie, kde po 1. decembri, pokiaľ nedôjde k dohode, bude chod pracoviska zabezpečovať jeden lekár. Rovnako by sa do krízy dostala i detská chirurgia. Jej chod by zabezpečovali iba štyria špecialisti. Podľa Sýkoru by de facto išlo o zastavenie operatívy.

Rovnako komplikovaná by mala byť podľa lekára Fakultnej nemocnice v Nitre Petra Visolajského situácia v celom nitrianskom kraji. "Niektoré kľúčové oddelenia sa zapojili na 100 percent," poznamenal.

Personálnu krízy potvrdil aj lekár Pavol Oravec z nemocnice vo Vyšných Hágov. Ten zároveň upozornil, že lekári, ktorí podali výpovede, zaznamenávajú na niektorých pracoviskách tlak manažmentu. "Máme informácie, že sa riaditelia niektorých nemocníc vyhrážajú lekárom, ktorí podali výpovede. Chceme povedať, že lekári stoja za všetkými kolegami," zdôraznil.

Správy z regiónov

Štvrtkové výpovede majú zrátané viaceré nemocnice. Bojnice hlásia, že výpoveď podala takmer polovica lekárov - zo 126 plánuje odísť 50 lekárov.

"Keď pozerám na zoznam lekárov, ktorí tu sú, keby všetci odišli tak si neviem predstaviť, ako by sme zabezpečili v našej nemocnici poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol pre TASR riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Prievidza Ladislav Gerlich.

Opačná situácia je v nemocnici v Partizánskom. "Nič sa nezmenilo. Lekári výpovede nepodávajú. Zatiaľ je ticho," podotkol jej riaditeľ Gabriel Krbúšik. Len pred časom vstúpil do nemocnice nový strategický partner - akciová spoločnosť Svet zdravia. Aj nemocnice na východe, ktoré sú pod danou spoločnosťou, hlásia nulové výpovede.

Ako informovala hovorkyňa Univezitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach Jaroslava Oravcová vo štvrtok bolo riaditeľovi doručených 234 výpovedí lekárov, čo predstavuje zhruba 30 percent z celkového počtu 783.

Transformácia bez lekárov bude problém

Situácia sa okolo hromadných výpovedí vyhrocuje najmä pre podozrenia lekárov, že rezort plánuje po istom čase odovzdať nemocnice do súkromných rúk. Aj preto sa rázne postavili proti transformácii. Rezort zdravotníctva však dlhodobo popiera, že by mal záujem nemocnice predávať.

V stredu to zdôraznila aj samotná šéfka kabinetu Iveta Radičová. Prítomný minister Uhliarik podotkol, že súčasný stav v nemocniciach je neudržateľný z hľadiska zadlžovania a akciovky budú manažmenty nútiť dôsledne narábať s financiami.

"Nemocnice sú prioritne ľudia, nie prístroje alebo vynovené čakárne. Bez 2 400 ľudí si transformáciu neviem predstaviť. Personálne normy v nemocniciach sa nenapĺňajú už dnes, ako to chcú zabezpečiť v transformovaných? Budú okamžite ohrozené pokutami," podotkol Visolajský.

Existuje plán B?

Minister Uhliarik sľubuje, že pacienti sa nemajú čoho obávať. Tvrdí, že zaručí, aby bol 1. decembra zachovaný riadny chod nemocníc. Ako to chce urobiť, nepovedal.

"Berieme to vážne. Sme pripravení aj na alternatívu ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez 2 400 lekárov," reagoval na hromadné výpovede. Nevylúčil, že do úvahy pripadá zlučovanie oddelení.

Podľa Visolajského minister plán B nemá. V Česku sa pritom vláda počas akcie Ďakujeme, odchádzame reálne zaoberala napríklad plánom povolať do nemocníc armádu. Riaditelia navyše podnikli niekoľko pracovných náborov v okolitých krajinách.

"Slovenskí vojaci povedali, že nie sú schopní prebrať túto starostlivosť. A zlučovanie oddelení ako chirurgia s urológiou? Tento pohľad, ktorý sa tu z ministerstva prezentuje, je pohľadom amatéra," skonštatoval Visolajský.

 

Diskusia

Najčítanejšie