Vyšetrovanie odpočúvaní VOS viazne. Agenta z kauzy nevedia vypočuť

BRATISLAVA – Bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva Pavel Brychta sa podľa denníka SME vyhýba vyšetrovaniu nelegálneho odpočúvania na ministerstve obrany. Noviny pripomínajú, že generálna prokuratúra ešte v marci vyhlásila, že od výsluchu Pavla Brychtu závisí jej ďalší postup v kauze vrátane toho, či obviní aj bývalého ministra a súčasného poslanca SaS Ľubomíra Galka. Doteraz je obvinený len Brychta a štyria ďalší pracovníci VOS.

Vyšetrovanie odpočúvaní VOS viazne. Agenta z kauzy nevedia vypočuť
Prokuratúra ešte v marci vyhlásila, že od Brychtovho výsluchu závisí ďalší postup. (Ilustračná fotka) Zdroj:TASR

Prokuratúre sa doteraz Pavla Brychtu nepodarilo vypočuť. Naposledy sa o to pokúsila minulý týždeň. Hoci prišli aj obhajcovia ostatných obvinených, Brychta sa nedostavil, ani neospravedlnil.

„Zvažujeme, že ho dáme predviesť políciou,“ povedal SME prokurátor, ktorý na prípade pracuje. Bývalý minister obrany Galko nevedel, že Pavel Brychta neprišiel, ani to, že bol predvolaný.

“Nesledujem to, lebo to nie je moja kauza,“ povedal Galko. Prípad sa vraj preňho skončil, „keď sa ukázalo, že na všetky odpočúvania mali súhlas sudcu“.

Podľa prokuratúry sa však zistilo, že minimálne v osemnástich prípadoch VOS sudcu pri uvádzaní dôvodov na odpočúvanie zavádzalo, uviedlo nepravdy alebo niekedy len odkopírovalo už raz podanú žiadosť.

VOS má pravdepodobného páchateľa pri úniku utajovaných informácií

Denník SME oslovil e-mailom aj Pavla Brychtu, za dva dni neodpovedal. Galko tvrdí, že mu ešte v čase odchodu z ministerstva odporúčal, aby s médiami komunikoval.

„Viem, že raz to tuším aj urobil, ale potom zatrpkol. Cítil sa prenasledovaný, médiá o ňom písali mnoho neoverených, nepravdivých vecí,“ napísal Galko v SMS-ke. Pavlovi Brychtovi vraj prekážalo aj to, že z prokuratúry o vyšetrovaní unikali informácie.

Brychtu odvolala z funkcie 2. decembra 2011 premiérka Iveta Radičová, ktorá v tom čase riadila aj ministerstvo obrany. Zaradili ho ako poradcu kancelárie ministra, na konci roka však odvolal svoj súhlas s oboznamovaním sa s utajovanými skutočnosťami a museli ho prepustiť bez vyplatenia odchodného.

Ministerstvo nevie, kde teraz pracuje. VOS odpočúvalo redaktorov Pravdy, ale aj Galkovu sekretárku či podnikateľa Jána Sabola, ktorý je kamarátom Richarda Sulíka. Galko chcel vraj odpočúvať aj svojich ochrankárov, ale súd to nepovolil. Pavel Brychta má vypovedať, či VOS konalo na Galkov pokyn.

SITA
 

Diskusia

Podarí sa prokuratúre vypočuť Brychtu?

Najčítanejšie