Vyššie dane či úspory? Rozpočtovú dieru treba plátať

Bratislava - Ministerstvo financií bude musieť rozpočtový koláč rozkrájať inak, ako si pôvodne predsavzalo.

Dotácie na stavebné sporenie sa m...

Zdroj: SITA

Bratislava - Ministerstvo financií bude musieť rozpočtový koláč rozkrájať inak, ako si pôvodne predsavzalo.

Dotácie na stavebné sporenie sa môžu zrušiť, daň z pridanej hodnoty vzrásť o ďalšie percento, koncesionárske poplatky ponechať v platnosti.

Ekonomika bude rásť pomalšie, rozpočet čaká úprava

Aj takéto má ministerstvo financií možnosti, ako zaplátať dieru v budúcoročnom rozpočte. Odporúča mu to Inštitút finančnej politiky, ktorý spadá pod rezort financií. Škrt cez rozpočet spraví vláde Ivety Radičovej horší hospodársky rast, ako sa pôvodne čakalo.

Ďalšie šetrenie

Začína sa veľké hľadanie 146 miliónov eur. Práve toľko chýba v budúcoročnom rozpočte kvôli spomaleniu ekonomického rastu.

Slovenské hospodárstvo bude rásť pomalšie o jedno percento, čo vytvorí tlak na verejné financie vo výške 240 miliónov eur. V súčasnom návrhu štátneho rozpočtu sa ale počíta s 95-miliónovou rezervou. Tá sa skladá z 80-miliónovej rezervy na dlhovú službu a rezervy na priority vo výške 15 miliónov eur. 

Radičovej kabinet má dve možnosti: buď bude zvyšovať dane alebo sa pokúsi šetriť sama na sebe ešte viac.

Zdroj: SITA

Minister financií Ivan Mikloš už vo východiskách rozpočtu na budúci rok počítal s tým, že nahnať viac peňazí do štátnej kasy by pomohli vyššie spotrebné dane z alkoholu, ale aj zavedenie špeciálneho bankového odvodu.

Vláda chce okresať financovanie štátu na kosť

Inštitút finančnej politiky odporúča ministerstvu, aby porozmýšľal, aké opatrenia zvolí na vykrytie výpadkou. Na výdavkovej strane inštitút navrhuje napríklad zrušenie dotácií na stavebné sporenie, reformu sociálnych dávok, zrušenie Environmentálneho a Recyklačného fondu či spájanie malotriednych škôl.

V hre by malo byť aj znižovanie počtu vojakov, odpredaj prebytočného a luxusného majetku, ktoré vlastnia ministerstvá obrany, vnútra a hospodárstva.

Ušetriť môže vláda aj ďalším prepúšťaním štátnych zamestnancov. Udržať deficit na uzde by pomohlo aj efektívnejšie fungovanie štátnych podnikov či nová valorizácia dôchodkov s následným zrušením vianočného príspevku. Pomôcť by mohlo aj ponechanie koncesionárskych poplatkov, ktoré sa majú rušiť.

Vyššie dane

Ak by vláda nedokázala šetriť na sebe, potrebné peniaze môže do rozpočtu naliať vyššími daňami. Len tým, že by sa zvýšila daň z pridanej hodnoty o ďalšie percento, teda z terajších 20 na 21 percent, pritieklo by v budúcom roku do štátnej kasy takmer o 192 miliónov eur viac.

Zdroj: Shutterstock.com

Rozpočet 2012: Vyššia daň na pivo, víno aj hazard

Zvýšenie dane z nehnuteľností o 50 percent by rozpočtu pomohlo bezmála 148 miliónmi, rast spotrebnej dane na pivo, víno a lieh by znamenalo viac než 38 miliónov navyše. Energetické dane by nahnali do kasy 50 miliónov, zavedenie bankovej dane zhruba 40 miliónov eur.

Minister financií Ivan Mikloš už vo východiskách štátneho rozpočtu počítal so zavedením bankovej dane, zvýšiť by chcel aj spotrebné dane na alkohol, uvažoval aj o raste dane z nehnuteľností.

Čítajte aj: Fico chce vyššiu daň pre bohatých, banky a monopoly

Ekonomické ochladenie

Inšitút finančnej politiky, ale aj slovenskí bankoví analytici prehodnocovali hospodársky rast Slovenska na tento aj budúci rok kvôli turbulenciám na finančných trhoch a ochladzovaniu európskych ekonomík.

Práve na slabší hospodársky rast v Európe doplatí Slovensko, ktoré má malú a otvorenú ekonomiku. Od toho, ako sa bude dariť ekonomike, závisí to, koľko štát vyberie na daniach. Nižší hospodársky rast teda spôsobí v rozpočte výpadok.

 

Diskusia

Najčítanejšie