Al-Káida prepustila ďalšieho muža. Po šiestich rokoch väznenia si myslel, že ide o vtip

BRATISLAVA/JOHANNESBURG - Keď mu vodič auta povedal, že je voľný, Stephen McGown si myslel, že si z neho uťahuje. "Povedal som mu: ,Jasné, to určite'. Potom mi došlo, že si možno naozaj nerobí srandu," povedal McGown, keď po svojom prepustení na slobodu usporiadal tlačovú konferenciu. Po dlhej snahe juhoafrickej vlády sa jeho šesťročné zajatie al-Kájdou skončilo 29. júla, napísala spravodajská stanica BBC.

alkaida,muz
Štyridsaťdvaročný McGown, ktorý má juhoafrickej aj britské občianstvo. Zdroj:TASR/AP

Štyridsaťdvaročný McGown, ktorý má juhoafrické aj britské občianstvo, o svojich skúsenostiach vo štvrtok prvýkrát prehovoril pred médiami. Pred prepustením išiel v aute sám s vodičom a ten mu povedal, že môže ísť. McGown predpokladal, že vodič žartuje, a úplne presvedčený nebol ani vo chvíli, keď prestúpil do iného vozidla, ktorý na neho čakal. Až neskôr počas cesty mu všetko došlo, informuje portál echo24.cz

Zdroj: TASR/AP

"Bol to mimoriadny moment, bolo to ... wow," opísal onen okamih. "Bolo ťažké tomu uveriť, pochopiť to, pretože za posledného päť a pol roka som prežil toľko vzostupov a pádov. Neviete, čomu máte veriť a čomu nie," dodal Mc Gown.

Uniesli ho v roku 2011

Islamisti z al-Kájdy ho uniesli v roku 2011, keď navštívil mesto Timbuktu v Mali. Prepustený bol krátko po Švédovi Johanovi Gustafssonovi, ktorý mal podobný osud, vďaka spoločnému úsiliu Štokholmu, Johannesburgu a mimovládnych organizácií Gift of the givers. JAR uvádza, že za svojho občana nezaplatila žiadne výkupné.

Hotové peklo na zemi. Mesto, kde človek nájde smrť na každom kroku

McGown neverí, že by teroristi poznali jeho občianstvo, keď ho zadržali. Domnieva sa však, že chceli, aby bol Brit, pretože britskí zajatci sú pre nich cennejšií. Sám nevie, prečo bol prepustený. "Chcel som tomu veriť, ale už som bol unavený z tých rán, ktoré prišli zakaždým, keď mi povedali, že ma čoskoro pustia," opísal svoje pocity.

Protivzdušná obrana zastavila balistickú strelu. Smerovala na Mekku, v snahe skaziť pútnické obdobie

Počas svojho väznenia sa McGown snažil zostať pozitívne naladený, aby sa nevrátil domov ako "troska". "Snažíte sa skrátka vytvoriť nejakú rutinu a nájsť veci, ktoré vám poskytujú únik z tej situácie, napríklad telocvik," povedal. So svojími väzniteľmi vraj skúšal nadväzovať rozhovory. "Nechcel som, aby sa zo mňa stal mrzutý človek," dodal.

Spracovala: Patrícia Magurová

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie