Analytik Fisher o Obamovi: Splnené sľuby? Nelíši sa od svojich predchodcov

BRATISLAVA - Dva mandáty, osem rokov, pár šedín, obľuba vo svete a imidž pohoďáka. To sú niektoré z pozitívnych vecí, ktoré po sebe v povedomí ľudí zanechá odchádzajúci americký prezident Barack Obama. Na čo z jeho dedičstva sa však zabudne a - čo sa 44. prezidentovi USA nepodarilo splniť? V rozhovore to pre Aktuálne.sk posúdil analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Dušan Fisher.

Barack Obama, USA
Osem rokov na čele veľmoci sa odrazilo aj na Obamovej tvári. Zdroj:Getty Images

Zapíšu sa Obamove dva mandáty niečím do histórie? Ak si odmyslíme už samotný fakt, že bol prvým afro-americkým prezidentom USA?

Historické prvenstvo mu už nikto nezoberie. Netreba však vnímať jeho vládnutie len cez prizmu rasy. Dá sa povedať, že išlo o prvého prezidenta 21. storočia, čo sa týka využívania sociálnych sieti. Rovnako bol prezidentom tzv. post-aktuálnej a konšpiračnej éry. Čo sa týka jeho politiky, Obama je od F. D. Roosevelta prvým demokratickým prezidentom s obrovským dosahom na americkú spoločnosť. Bol autorom prvej veľkej reformy zdravotníctva, prvým prezidentom, ktorý použil vo svojom verejnom prejave slovo transgender.

Podarilo sa mu nájsť liek na vnútornú (finančná) a vonkajšiu krízu (vojny v Iraku a v Afganistane), počas ktorých preberal krajinu? Ako, čím, aké sú vlastne jeho výsledky?

V podstate podarilo. Finančne stimuly odvrátili katastrofu, ktorá mohla nastať v rokoch 2009 a 2010, aj keď je pravda, že Amerika nemá takú ekonomickú obnovu, akú by čakala.

Výsledky konfliktov v Iraku a v Afganistane treba zhodnotiť až vtedy, keď reálne skončia. Nemám predstavu, kedy sa tak stane. Je pravda, že vonkajšie krízy priamo súviseli aj s tými domácimi.

Obama sa priznal, že jeho najťažším rozhodnutím v úrade bolo poslať 34-tisíc vojakov do Afganistanu. Ďalším dôležitým rozhodnutím bolo stiahnuť vojakov z Iraku, na ktorom prakticky viedol svoju kampaň v roku 2008.

Ťažko predikovať, do akej miery ovplyvnilo stiahnutie vojakov z Iraku vznik Islamského štátu, ale je pravda, že opustenie priestoru malo pre región nepriaznivé následky. Alternatívu v podobe veľkého zapojenia ozbrojených síl však Obama poskytnúť nechcel.

Zdroj: sfpa.sk
Najčastejšia kritika na Obamovu adresu smeruje na nedokonalú reformu Obama care, zhovievavú zahraničnú politiku, nedostatočne silný obraz USA navonok, nedodržanie všetkého, čo sľúbil, hoci vládol 8 rokov... Súhlasíte?

Áno i nie. Pri hodnotení často záleží, z akého politického alebo hodnotového spektra sa na prezidenta pozeráte. Navrhol a podarilo sa mu schváliť historicky najväčšiu reformu zdravotníctva, ktorá prešla cez Kongres bez jediného republikánskeho hlasu. To by sa samo o sebe dalo považovať za úspech.

Aj keď je pravda, že implementácia samotnej legislatívy je už komplikovanejšia. V zahraničnej politike ho istá časť analytikov kritizuje za zhovievavosť a laxnosť voči Rusku či pre nezáujem o Európu.

Na druhej strane sa mu prostredníctvom diplomacie podarilo po desiatkach rokov nadviazať vzťah s Kubou alebo s Iránom, čo vnímam z dlhodobého hľadiska ako pozitívny výsledok. Prezident zväčšia splní 75 percent svojich sľubov. Obama sa v tomto veľmi nelíši od jeho predchodcov.

Čo z ôsmich rokov Obamu si zapamätá Amerika - a čo svet? Bude to to isté, alebo bude na jeho dedičstvo náhľad iný z domovskej krajiny, a iný zo zahraničia?

Určite bude iný. Zahraničný pohlaď bude záležať od konkrétnej krajiny. Ľudia mimo USA často nevnímajú amerického prezidenta pre jeho domácu politiku, aj keď dnes sa to vďaka sociálnym sieťam pomaly mení.

Amerika si zapamätá, že mala prvého nebieleho Američana za prezidenta, zapamätá si aj zdravotnícku reformu. V zlom nezabudne na fakt, že počas Obamu, nie vždy jeho pričinením, začal silný purizmus a jednotlivé strany sa od seba ideologicky vzďaľovali.

A naopak, čo z jeho dvoch mandátov padne do zabudnutia?

Všetky rozhodnutia, ktoré dokáže zrušiť Donald Trump.

Myslíte si, že o Obamovi, o jeho mene, budeme ešte počuť? Tu narážam aj na to, či si vy osobne myslíte, že má jeho manželka nejakú politickú budúcnosť?

Jednoznačne budeme. Odchádza z úradu ako jeden z najmladších prezidentov. Určite má pred sebou okrem sľúbenej dovolenky aj veľa prace. V prvom rade musí zjednotiť Demokratickú stranu a postaviť ju opäť na nohy po debakli v minuloročných voľbách. Spolu s manželkou bol najúčinnejším podporovateľom Hillary Clintonovej.

Čo sa týka Michele, politickú budúcnosť vylúčila vždy, kde sa jej na to spýtali. Podľa dnes zverejnených informácií nebola voľbou jej muža nadšená a musel jej sľúbiť, že ak ho zvolia, prestane fajčiť. Ide určite o prvú dámu s obrovským vplyvom a dá sa predpokladať, že projekt, do ktorého sa pustí, bude úspešný. Skôr by som to však videl mimo politiky.

vc
 

Diskusia

Najčítanejšie