Britský oscarový herec Daniel Day-Lewis ukončil hereckú kariéru: Je to osobné rozhodnutie

New York 21. júna (TASR) - Britský oscarový herec Daniel Day-Lewis ukončuje svoju úspešnú kariéru pred kamerou. V utorok to oznámila jeho hovorkyňa Leslee Dartová, ktorú v noci na stredu citovala agentúra Reuters.

daniel day lewis
Danie Day-Lewis. Archíve foto Zdroj:TASR / AP

"Daniel Day-Lewis už nebude viac pôsobiť ako herec. Je nesmierne vďačný všetkým spolupracovníkom aj publiku. Je to jeho osobné rozhodnutie. On ani jeho zástupcovia sa k tomu nebudú ďalej vyjadrovať," uviedla Dartová.

Nacista Eichmann ožije. Organizátora transportov stvárni herec Kingsley

Trojnásobný držiteľ Ceny Akadémie je podľa agentúry AP jedným z najrešpektovanejších hercov svojej generácie. Povestnou sa stala jeho mimoriadne precízna príprava na stvárnenie každej postavy a vžitie sa do jej charakteru.

3 Oscary

Posledným titulom vo filmografii 60-ročného Daya-Lewisa tak zostane Phantom Thread režiséra Paula Andersona z prostredia sveta módy v 50. rokoch. Film sa práve dokončuje a jeho premiéra je naplánovaná na december.


Day-Lewis ako jediný herec získal troch Oscarov v kategórii hlavná úloha - za filmy Moja ľavá noha (1989), Čierna krv (2007) a Lincoln (2012). Nominovaný bol aj za snímky V mene otca (1993) a Gangy New Yorku (2002).

Účinkoval tiež vo filmoch Neznesiteľná ľahkosť bytia (1988), Posledný Mohykán (1992), Vek nevinnosti (1993), Čarodejnice zo Salemu (1996), Boxer (1997), Ostrov samoty (2005) či Nine (2009). Má za sebou i účinkovanie v divadle.

Zdroj: TASR / AP

Okrem troch Oscarov je držiteľom i dvoch Zlatých glóbusov a štyroch cien BAFTA.Day-Lewis je ženatý s britskou režisérkou a scenáristkou Rebeccou Millerovou, s ktorou má dvoch synov. Z predchádzajúceho partnerstva s francúzskou herečkou Isabelle Adjaniovou má jedného syna.

Zomrel oscarový režisér. John G. Avildsen stvoril Rockyho aj Karate Kida

Daniel Day-Lewis je synom básnika Cecila Daya-Lewisa a herečky Jill Balconovej. Okrem britského občianstva má i občianstvo Írskej republiky, kde žije od roku 1997. V roku 2014 bol povýšený do šľachtického stavu.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie