Harrison Ford mal na mále. Takmer zavinil letecké nešťastie

WASHINGTON/BRATISLAVA – Slávny americký herec Harrison Ford takmer spôsobil leteckú katastrofu. Pri pristávaní so svojím súkromným lietadlom sa dopustil chyby a skrížil cestu Boeingu 737 so 116 ľuďmi na palube. Nechýbalo veľa a došlo by k zrážke.

Harrison Ford
Harrison Ford je vášnivý pilot a zberateľ starých lietadiel. Zdroj:Facebook

Ako informovala americká televízia NBC, 74-ročná hollywoodska hviezda sa chystala pristáť na Letisku Johna Waynea v kalifornskom Orange County. Zmýlila si však určenú pristávaciu dráhu a namiesto nej klesala k dráhe, kde štartovalo dopravné lietadlo so 110 cestujúcimi.

Ford nad ním napokon iba preletel, ale vo veľmi nebezpečnej blízkosti. „Bolo vari podo mnou dopravné lietadlo?“ spýtal sa vzápätí riadiacej veže a pristál na štartovacej dráhe.

Takmer nastala kolízia

Stroj spoločnosti American Airlines na linke do Dallasu pritom tesne minul. Nikomu sa nič nestalo, ani nevznikla žiadna škoda. Boeing 737 krátko na to odletel.

Americké letecké úrady potvrdili, že takmer nastala kolízia, ale odmietli uviesť totožnosť pilota. Ako vysvitlo, riadiaca veža Fordovmu dvojmiestnemu lietadlu Aviat Husky povolila pristátie na dráhe, ktorá bola rovnobežná so spomenutou štartovacou dráhou.

Predstaviteľ filmového Indianu Jonesa pokyn potvrdil, no dráhu si zmýlil. Podľa NBC teraz prípad vyšetrujú letecké úrady, ktoré určia vinníka. Ak sa potvrdí, že zlyhal Ford, následkom môže byť varovanie, no aj odobratie jeho pilotnej licencie.

Opustené dieťa - Piaty Indiana Jones bude bez jeho otca Georga Lucasa

Ford je pritom skúseným pilotom. Lietaniu sa začal venovať už v 80. rokoch minulého storočia, nalietaných má už viac ako 5 200 hodín. Je aj vášnivým zberateľom starých lietadiel a napriek svojmu veku stále aktívne lieta.

Za sebou má i viacero nehôd, z ktorých však zakaždým šťastne vyviazol. Pred dvoma rokmi napríklad havaroval so svojím strojom z druhej svetovej vojny. Zrútil sa s ním na golfové ihrisko v kalifornskej Santa Monice, pričom sa zranil.

Už predtým, v roku 1999 musel núdzovo pristáť, keď sa učil pilotovať helikoptéru, a o rok neskôr podobne skončil s ľahkým lietadlom v Nebraske.

Galéria 22 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia