KOMENTÁR Jozefa Banáša: Analytici a médiá dostali na frak. Trumpova výhra je prehrou mainstreamu

KOMENTÁR - Trumpovo víťazstvo znamená zdrvujúcu prehru servilných „novinárov a analytikov“ od Ameriky až po Slovensko. V bubline nežije internet, ale novinárski vymývači mozgov.

Donald Trump
Víťaz amerických prezidentských volieb. Zdroj:TASR/AP

Donald Trump ma zaujal, keď som si v roku 2005 kúpil jeho knihu „How to get rich“ („Ako sa stať bohatým“). Je to vynikajúca kniha a aj vďaka nej som mediálne útoky na tohto chlapíka bral s veľkou rezervou, hoci priznávam, v istých chvíľach som i ja v dôsledku totálneho protitrumpovského mediálneho ťaženia zapochyboval o schopnosti zdravého úsudku amerického voliča. Vykrikovali, že vraj nikdy nebol v politike. Fíha?! To je predsa jeho najväčšia prednosť.

KOMENTÁR Jozefa Banáša: Dosť bolo negatívneho. Jedna krajina skrýva návod na šťastie

Podobný príklad úspešného slovenského podnikateľa máme v susednom Česku. Cunami titulkov ako Pred Trumpom varujú Američanov domáce i svetové médiá, Eminem rapuje proti Trumpovi, Hollywood proti Trumpovi, Celebrity vyzývajú k spoločnému boju proti Trumpovi, Trumpovi sa rúca kariéra, Bono proti Trumpovi, Vegas proti Trumpovi, Star Trek proti Trumpovi, Pussy Riot spievajú proti Trumpovi, De Niro by chcel Trumpa udrieť, Trump je neriadená strela, Všetky celebrity spojte sa proti Trumpovi, Americký spisovateľ bojuje piesňami proti Trumpovi, Svetová vojna proti Trumpovi, Rusko podporuje Trumpa, Paranoidný „xenofób“ na čele USA a nespočetné množstvo ďalších útokov v slovenských médiách ma tiež takmer nalomilo. 

Našťastie, ukázalo sa, že väčšina Američanov je voči manipulovaniu odolnejšia, ako som sa nazdával - a, chvalabohu, majú rozum a srdce na správnom mieste.

Prečo sa médiá a odborníci tak mýlili a podcenili Trumpa? Prečítal som si takýto titulok v jednom slovenskom „mienkotvornom“ denníku a náramne, akože inak v prípade „mienkotvorných“, som sa pobavil. Takýto titulok môže vyprodukovať len vymytý mozog žijúci v uzavretej bubline, v ktorej sa utvrdzuje o svojej výnimočnosti spolu s podobne vymletými mozgami. Musím teda rázne opraviť môjho vzácneho priateľa Mariána Leška, ktorý po Trumpovom víťazstve uviedol, že internet, ktorý podľa neho rozhodol americké voľby, žije vo svojej „bubline“. Týmito slovami presne zodpovedal zmienenú otázku jemu blízkeho „mienkotvorného“ denníka. V bubline, milý Marián, nežije internet, ale práve naopak - žijú v nej mainstreamové médiá, ktorým ľudia nielen v USA, vo svete, ale, chvalabohu, aj na Slovensku prestávajú veriť. Naopak, stále viac dôverujú tým, ktorých mainstream označuje za rusofilov, konšpirátorov a iných špekulantov. Považujem víťazstvo Trumpa za zdrvujúcu porážku mainstreamu.

KOMENTÁR Jozefa Banáša: Dalajláma apeluje na morálku bezmocných, mal by ale na mocných

Nuž, „novinárski“ a „analytickí“ chlapci a dievčatá, som zvedavý, komu a ako sa teraz budete pchať do zadku. Zvedavý som, čo budú robiť nielen „novinári a analytici“, ale všetky tie Merkelové, tuskovci či junckerovci predbiehajúci sa v nadbiehaní porazenému clintonovskému klanu. Ako zablahoželá Angela novému americkému prezidentovi, ktorý označil jej utečeneckú politiku za katastrofu, vážne poškodzujúcu Nemecko a Európu? Trump niekoľkokrát jasne povedal, že zastaví prúd imigrantov z krajín, v ktorých sú teroristické zoskupenia. Čo budú písať naši „novinári a analytici“, keď Trump pristúpi k tomu, čo avizoval – k revízii Severoatlantickej zmluvy? Čo spravia, keď začne normalizovať vzťahy s Ruskom? Čo budú robiť naši a európski poskokovia predbiehajúci sa v podpore Transatlantickej obchodnej zmluvy, ktorú má Trump v úmysle nechať ležať ľadom? Komentátori vravia o priepasti, ktorá sa vytvorila medzi americkými voličmi. Ktorá sa vraj vytvorila... Kto ju vytvoril? Odpoveď je jasná – manipulujúce médiá. Doslova protitrumpovský uragán, počnúc médiami americkými a končiac tými slovenským, sa ukázal ako zbytočne vynaložená námaha, čas, energia, peniaze.

Dokonca by som si dovolil povedať, že víťazstvo Trumpa je totálnym krachom „mienkotvorných“ mainstreamových novinárov. Paralela medzi vymývaním mozgov v prípade Brexitu a amerických volieb je očividná. Otázkou dňa teda je, ako sa po svojej porážke zachovajú „novinárski a analytickí“ vymývači mozgov. Byť na ich mieste hodímm, uterák do ringu a odídem na lazy venovať sa chovu oviec. Tie im možno ešte uveria.

Jozef Banáš

Spisovateľ, publicista
 

Diskusia

Najčítanejšie