Ľadovce sa topia a slaná voda stúpa. V USA vyrástli lesy duchov

BRATISLAVA/WASHINGTON - Na východnom pobreží Spojených štátov pribúdajú oblasti plné mŕtvych stromov. Vedci ich nazývajú lesy duchov a považujú ich za jeden z najviditeľnejších dopadov globálneho otepľovania. Ľadovce sa roztápajú, hladina oceánov stúpa a slaná voda siahajúca do vnútrozemia zabíja stromy a mení miestne ekosystémy, informuje agentúra AP.

island, usa
Kde sa kedysi zelenali tuje, borovice a jalovce, nájdete dnes slané močiare. Zdroj:idnes.cz

Salinizácia pobrežia v dôsledku stúpajúcej hladiny svetových oceánov sa odohráva na celom svete, dobre viditeľná je však predovšetkým na východnom pobreží USA. Od Kanady na sever po Floridu a Texas na juhu pribúdajú státisíce akrov mŕtvych stromov, ako informuje portál iDnes.cz

V Česku zhorel drevený kostol zo 16. storočia. Škody sa odhadujú na desiatky miliónov českých korún

„Lesy duchov na východnom pobreží USA sú najviditeľnejším úkazom klimatickej zmeny,“ povedal agentúre AP profesor Matthew Kirwan, ktorý študuje vymieranie lesov na pobreží Virgínie a Marylandu. „Pred päťdesiatimi rokmi tu bola suchá, použiteľná pôda. Dnes sú na tomto mieste iba bažiny plné mŕtvych stromov“.

Padajúci strom zasiahol stany so spiacimi mladými luďmi. Polícia hlási jednu obeť

Ekosystémy na pobreží sa menia. Kde sa kedysi zelenali tuje, borovice a jalovce, nájdete dnes slané močiare. Zmena ekosystému má dopad aj na zvieratá, na stromoch sú napríklad závislé vtáky presúvajúce sa pozdĺž pobrežia. Mikróby v pôde kvôli hnijúcim stromom produkujú viac dusíka, čo napomáha šúreniu rias, ktoré vyčerpávajú kyslík a zabíjajú tak ostatné organizmy.

Hladina stúpla o 40 centimetrov 

Vedci však túto premenu odmietajú jednoznačne označiť za zlú vec. Zatiaľ čo časť botanických a živočíšnych druhov mizne, pre niektoré ryby a mäkkýše môžu močiare predstavovať ideálne prostredie. Na juhu štátu New Jersey sa tak dnes vo veľkom vyskytuje Smuha kalifornská, ryba z čeľade ostriežotvaré, ktorá tu ešte pred pätnástimi rokmi bola pomerne vzácna.

„Prebieha tu niekoľko dramatických zmien, ktoré sa odohrávajú rýchlejšie ako kedykoľvek v histórií ľudstva.,“ hodnotí vývoj ekosystému na pobreží ekológ Greg Noe. Americkí vedci sa teraz snažia určiť, ako rýchlo tieto zmeny prebiehajú. Niektorí si myslia, že vývoj sa zrýchlil už počiatkom priemyselnej revolúcie, iní tvrdia, že sa tak stalo iba nedávno.

Prichádzame o prírodné bohatstvo. Minulý rok sa v našich lesoch vyťažilo viac dreva

Kirwan odhaluje, že v Chesapeakskej zátoke sa za posledných sto rokov viac než 100 000 akrov lesa premenilo na močiare. Fotografie dokazujú, že stromy dnes ubúdajú štyrikrát rýchlejšie ako v 30. rokoch minulého storočia. Morská hladina na východnom pobreží stúpla o takmer 40 centimetrov, čo je viac ako za predchádzajúcich dvetisíc rokov.

Zdroj: idnes.cz

Dopady klimatickej zmeny sú asi najlepšie viditeľné v ústi rieky Savannah na pomedzí Gorgie a Južnej Karolíny. „Keď tam náš tým dorazil prvýkrát, vyzeralo to, že stromy sú trochu pod tlakom, ale všetky boli živé. O päť rokov neskôr boli všetky mrtvé. Stalo sa to priamo pred našími očami, ďaleko rychlejšie, ako sme čakali,“ spomína Noe.

Spracovala: Patrícia Magurová

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie