Takto podáva ruku prezident Trump. Ťahá, trhá a ukazuje moc

WASHINGTON/BRATISLAVA – Ak ide o reč tela, o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi prezrádza to isté, ako jeho silácke reči – je arogantný, neslušný, má príliš veľké ego a túži po moci. Zhodli sa na tom odborníci, ktorí analyzovali Trumpovo podávanie rúk.

Trump, Abe
Japonského premiéra si Trump pri podávaní rúk pritiahol k sebe. Zdroj:YouTube

Zatiaľ čo skúsení politici nezvyknú takto okato dávať najavo svoju nadradenosť, nový šéf Bieleho domu už pri pozdrave ukazuje, kto je pánom situácie. Spôsob, akým podáva ruku, je až komický – ruku svojho politického partnera ťahá k sebe, trhá ju alebo príliš dlho zviera.

Ruka v kliešťach

Jeho zvláštne maniere, ktoré majú ďaleko od etikety či diplomacie, si všimli už aj viaceré svetové denníky ako The Washington Post, The Guardian či Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zdroj: gettyimages.com

Demonštráciu moci Trump podľa nich predviedol napríklad pri stretnutí s japonským premiérom Šinzóm Abem. Keď ho prijal v Oválnej pracovni, chytil mu ruku ako do klieští až na 19 sekúnd, poťahoval ju a ešte mu ju i viackrát potľapkal ľavačkou.

Rusko odmieta kontakty s Trumpovým tímom. Odporúča nečítať noviny

Keď mu ju nakoniec pustil, Abemu sa zreteľne uľavilo. Trump ešte pochválil jeho „silné ruky“, no podľa novinárov z denníka The Washington Post tým zrejme myslel svoje vlastné.

Podobnú lekciu absolvoval aj Trumpov kandidát na Najvyšší súd Neil Gorsuch. Po tom, ako sa vyjadril k svojej nominácii, mu americký prezident doslova trhal ruku, až to sudcu rozkývalo. Zaskočený takmer stratil rovnováhu.

Podľa znalcov, ktorí sa k tomu vyjadrili, používa Obamov nástupca v úrade svoju ruku ako zbraň. Dáva ňou jasne najavo svoju dominanciu, ukazuje, kto má „navrch“.

Trump ako pán situácie

„Svojím nezvyčajným podaním ruky si Trump postupne podmaňuje svojho partnera,“ zhrnul pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung odborník na neverbálnu komunikáciu Ulrich Sollmann.

Tým, že si prezident USA svoj náprotivok ťahá k sebe, dostáva ho zároveň do svojej „sféry vplyvu“, a to tak nečakane, že sa tomu nestihne brániť.

Zdroj: TASR/AP

„Nemôže preto už určovať blízkosť a vzdialenosť od Trumpa. Ten tak už od začiatku kontroluje situáciu,“ zhodnotil expert.

Trump si je istý: V prípade zákazu cestovania pre moslimov vyhrám ja

Aj potľapkanie stisnutej dlane druhou rukou nie je náhodné. Navonok síce môže pôsobiť ako srdečné gesto, ale v skutočnosti znamená opak. Podľa Sollmanna je to opäť prejav toho, že chce mať Trump nad politickými partnermi prevahu.

Zdroj: TASR/AP

Tieto neverbálne znaky by sa podľa odborníka mohli interpretovať aj tak, že šéf Bieleho domu nepristupuje k partnerom na rokovaní s cieľom hľadať kompromis a zohľadniť ich názor. Naopak, vystupuje tak, že na ich postoje nie je zvedavý, lebo tón chce udávať sám.

Kanadský premiér nepodľahol

Jediný, kto v tejto „skúške mocných rúk“ zatiaľ obstál, je kanadský premiér Justin Trudeau. Je možné, že Trumpovu taktiku poznal, a tak sa na ňu vopred pripravil. V každom prípade americký prezident uňho nepochodil.

Stretnutie Trumpa s Putinom závisí od Washingtonu. Mohlo by byť v Slovinsku

Keď Trudeau vystúpil z limuzíny pred Bielym domom, kde mu čakajúci Trump podával pravicu, predseda kanadskej vlády sa poistil – ľavou rukou ho prezieravo chytil za pravé plece, čím zabránil, aby s ním Trump manipuloval.

„Trudeau tým kontroloval odstup medzi sebou a Trumpom,“ rozobral Sollmann. Kanadský premiér si poradil aj neskôr v Oválnej pracovni. Americký prezident mu na rozdiel od Abeho iba krátko podržal ruku a vôbec na ňu netľapkal.

Galéria 14 fotografií

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie