Experti chcú prepísať históriu: Skazu Titanicu nezapríčinil ľadovec, všetko bolo inak

LONDÝN/BRATISLAVA - Nie ľadovec, ale obrovský požiar na palube bol zodpovedný za tragédiu Titanicu, pri ktorej prišlo o život približne 1500 ľudí. Hoci o tejto možnosti sa hovorí už roky, experti, ktorí sa potopením Titanicu dlhodobo zaoberajú, tvrdia, že aj nové dôkazy túto možnosť podporujú. Bude sa prepisovať história?

titanic potopenie titanicu
Príčinou potopenia Titanicu mal byť požiar, Archívne foto. Zdroj:Shutterstock.com

Potopenie slávnej lode nespôsobil ľadovec, ale požiar, tvrdia experti. Informoval o tom britský portál The Independent.

K tragédii došlo v apríli 1912 pri panenskej plavbe kolosu Titanic z Anglicka do New Yorku.

Oficiálna verzia hovorí o tom, že legendárny parník poslala ku dnu zrážka s ľadovcom. Nešťastie si vyžiadalo približne 1500 obetí.

Podľa výskumníkov bol však dôvod iný. Požiar v trupe lode postupne silnel celé tri týždne a vznikol ešte pred vyplávaním Titanicu na oceán, tvrdia. Práve oheň mal byť dôvodom, prečo loď, o ktorej sa hovorilo ako o nepotopiteľnej, skončila na morskom dne.

Spôsobil čierne škvrny oheň?

Publicista Senan Molony strávil výskumom potopenia Titanicu 30 rokov. Teraz tvrdí, že nedávno zverejnené fotografie dokazujú, že príčinou nešťastia bol požiar. S touto teóriou pracovali výskumníci už dávnejšie, no nikdy sa jej neprikladal veľký význam.

Ako však uviedol Molony, na fotografiách identifikoval viac ako deväťmetrové čierne škrvny pozdĺž pravej strany trupu lode. Hneď sa nimi boli diery, ktoré do trupu urobil ľadovec.

Repliku bájneho Titanicu už začali stavať. Má prilákať najmä turistov

"Pozerali sme sa na miesta, ktoré poškodil ľadovec a zdá sa, že tam boli slabosti a poškodenia trupu ešte skôr, ako loď opustila Belfast (kde bola postavená, pozn. red.)," vysvetľuje Molony.

Aj odborníci potvrdili, že škvrny mohol spôsobiť oheň v sklade za jednou z lodných kotolní.

Podľa The Independent sa mali pokúsiť členovia posádky požiar uhasiť, no už bolo neskoro, teplota miestami stúpla na 1000 stupňov Celzia. Keď potom loď narazila na ľadovec, oslabený trup nevydržal a vytvorili sa masívne trhliny. Tie už boli aj na taký kolos, akým bol Titanic, priveľké sústo. A ako to dopadlo, všetci vieme.

V dokumente, ktorý o tejto teórii Molony vytvoril, tiež spomína, že posádka mala prísne zakázané od majiteľa lodnej spoločnosti o požiari hovoriť. Pri kotvení v prístave bola loď naschvál otočená tak, aby poškodenia neboli z brehu vidieť.

"O ohni vedeli, no ututlali to. Loď nikdy nemala vyplávať na more," myslí si Molony.

O požiari v podpalubí hovoril v roku 2008 aj ďalší expert, Ray Boston, ktorý skúmaniu okolností okolo potopenie Titanicu venoval 20 rokov.

kf
 

Diskusia