Všetci sú na slobode. Muža, ktorý uniesol egyptské lietadlo, zadržali

CYPRUS - Na letisku v Larnake pristálo v utorok ráno lietadlo, ktoré mal uniesť jeden z pasažierov. Pilot tvrdil, že sa mu vyhrážal pásom s výbušninami na tele. Prvotná identita muža bola odhalená veľmi rýchlo, no ukázalo sa, že zrejme ide o omyl.

Všetci sú na slobode. Muža, ktorý uniesol egyptské lietadlo, zadržali
Unesené lietadlo pristálo na letisku v Larnake. Zdroj:TASR

Lietadlo smerovalo z letiska Burj El Arab v egyptsko meste Alexandria do Káhiry. Krátko po 13:30 bol muž, ktorý mal celú situáciu spôsobiť, zatknutý. Informácie uviedol portál cnn.com. Z lietadla prepustil aj ostatných ľudia, ktorí v ňom boli držaní.

Pilot Omar El Gamal oznámil, že jeden z cestujúcich ho varoval, že má na sebe pás s výbušninou, a tak bol odnútený pristáť na letisku v Larnake.

Nejasná identita únoscu

Podľa posledných informácií bol únoscom Sajf Eldin Mustafa, ktorý žiadal prepustenie egyptských väzenkýň.

Egyptskí predstavitelia najskôr identifikovali únoscu ako Ibráhíma Samáhu, profesora veterinárneho lekárstva na alexandrijskej univerzite. Ide o rodáka z Alexandrie, ktorý má dvojaké egyptsko-americké občianstvo. Uviedli to nemenovaní predstavitelia letiska v Alexandrii, na ktorých sa odvoláva agentúra AP. Pravdivosť zverejnených informácií však spochybnila manželka spomínaného muža.

Egypťanka, ktorá sa predstavila ako manželka tohto muža, však následne uviedla telefonicky pre televíznu sieť ONTV, že ide o omyl. Manžel podľa nej odcestoval na konferenciu do USA, nikdy nebol na Cypre a jeho podoba nezodpovedá fotografii zverejnenej v médiách. Tie predtým informovali, že za únosom sú osobné dôvody muža.

Opísal chvíle v lietadle

Samáha má byť len cestujúcim. "Boli sme na palube lietadla a prekvapilo nás, že posádka nám zobrala pasy. Pre vnútroštátne pasy je to nezvyčajné," uviedol Dr. Ibrahim Samaha. "Po chvíli sme zistili, že stúpame čím ďalej, tým vyššie a naše lietadlo smeruje na Cyprus. Najskôr nám posádka povedala, že je to len problém s lietadlom, avšak neskôr nám oznámili, že sme boli unesení."

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí uverejnilo na Twitteri meno únoscu, ktorým má byť Seif Eldin Mustafa.

Podľa informácií britského denníka The Telegraph dovolil únosca vystúpiť ženám a deťom. Na palube ostala len posádka a štyria ľudia. Neskôr prepustil ďalších piatich ľudí, ktorí boli zrejme členmi posádky.

Medzi pasažiermi boli aj cudzinci

Na palube linkového lietadla uneseného v Egypte sa podľa dostupných informácií nenachádzal žiaden Slovák. Pre TASR to povedal Juraj Tomaga, šéf Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Ministerstvo situáciu naďalej preveruje.

Zdroj: FameFlynet.uk.com

Na palube lietadla sa nachádzalo 26 cudzincov vrátane ôsmich Američanov, štyroch Britov, štyroch Holanďanov, dvoch Belgičanov, ďalej sa tam nachádzal jeden Francúz, Talian, dvaja Gréci a Sýrčan. Riaditeľ letiska dodal, že traja cudzinci ešte neboli identifikovaní.

Únos egyptského linkového lietadla nemá teroristické pozadie. Cyperský prezident Nikos Anastasiadis to uviedol vo svojom vyjadrení pre tamojšiu televíziu, ktoré prevzala agentúra DPA.

TASR , Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie