V srdci nepriateľa. Ženy nakrútili každodenný život v bašte Islamského štátu

RAKKA - Islamský štát naháňa hrôzu celému svetu. Ako to ale vyzerá v meste Rakka, ktoré sa stalo baštou tejto teroristickej organizácie?

rakka, syria, islam
Video ukazuje zničené ulice mesta Rakka. Zdroj:screenshot expressen.se

Dve statočné ženy nakrútili život v uliciach mesta Rakka, ktoré si za svoje útočisko vybrali teroristi z Islamského štátu, píše portál Expressen.se.

Podľa denníka ženy vedeli, že ak by ich odhalili, hrozilo by im ukameňovanie. Napriek tomu sa rozhodli ukázať celému svetu, ako vyzerá život v srdci nepriateľa.

Ženy nemôžu takmer nič

Vojna v Sýrii už trvá päť rokov a za ten čas sa aj ulice mesta Rakka poriadne zmenili. Na videu je vidieť, že ulice sú poloprázdne, pretože z mesta utiekol každý, kto mohol.

Hliadkujú tu policajtky, ktoré dozerajú na dodržiavanie poriadku a hľadajú ženy, ktoré nemajú skrytú svoju tvár tak, ako si to vyžaduje zákon.

Rozprášili bojovníkov ISIS. Militanti z Afganistanu utekajú

Skrytá kamera zachytáva aj mužov, ktorí chodia ulicami so samopalmi prehodenými cez rameno - príslušníkmi Islamského štátu.

Každý, kto nedodržiava pravidlá je zbičovaný alebo uväznený. Ak máte smolu, je trestom smrť, hovoria ženy. Okrem toho nesmú ženy chodiť po uliciach bez doprovodu, či už inej ženy alebo muža. Nesmú chodiť stredom ulice, naopak musia sa tváriť čo najmenej nápadne. Najlepšie je, ak chodia tesne vedľa budov, v ich tieni.

Museli sa pozerať na popravu mladého muža

Do taxíka ich nesmie vziať ani žiadny vodič. Ak by ho prichytili, zhabali by mu auto, musel by zaplatiť pokutu a v lepšom prípade by ho zbičovali.

Okrem toho islamisti zničili všetky artefakty, ktoré sa v meste nachádzali. Z miestneho kostola si urobili svoju centrálu. Kríž rozbili na márne kúsky.

Minister vojny Islamského štátu podľahol zraneniam. Nepomohol mu ani rad lekárov

Mnohí z ľudí, ktorí sa chceli vzoprieť islamistom, sa radšej utopili v rieke. Príslušníci Islamského štátu mŕtvoly z vody vytiahli, vzali im zbrane a hodili ich naspäť. Ľudí, ktorí v meste ostali často používajú ako živé štíty.

Kruté praktiky ale nepoznajú medze. Všetkých ľudí dokonca zvolali aj k tomu, aby sa pozerali na popravu mladého muža. Odmietnuť nemohli.

Ženy, ktoré tajným nakrútením videa riskovali svoj vlastný život, ale hovoria, že chcú, aby všetci videli, čo sa na tomto mieste deje. Veria, že aj pre nich ešte stále existuje nádej na slobodu.

Martin Erdöfy

 

Diskusia

Najčítanejšie