Prezident Zeman opäť rozvíril hladinu: Po Českej republike sa má pohybovať terorista

PRAHA - Po Českej republike sa pohybuje muž, ktorého spravodajské služby podozrievajú zo spolupráce s islamskými teroristickými organizáciami. V rozhovore pre Český rozhlas to povedal prezident Miloš Zeman.

"Na našom území sa potĺka istý človek z Maghribu, nesmiem uviesť jeho meno, ktorý je dôvodne podozrivý zo spolupráce s teroristickými islamskými organizáciami," povedal Zeman. Archívne foto Zdroj:TASR – Štefan Puškáš

"Na našom území sa potĺka istý človek z Maghribu, nesmiem uviesť jeho meno, ktorý je dôvodne podozrivý zo spolupráce s teroristickými islamskými organizáciami," povedal Zeman. Muž podľa neho pochádza z Maroka, Tuniska, Alžírska alebo Líbye.

Zverejnenie informácie podľa českého prezidenta neohrozuje nikoho, okrem spomínaného muža. "Ja by som si dokonca želal, aby bol ohrozený," podotkol Zeman s tým, že o strategickú informáciu podľa neho nejde.

Zeman zvažuje, či bude opäť kandidovať. Podlomené zdravie je proti

Do minulého týždňa platili po teroristickom útoku v Berlíne v celej ČR prísne bezpečnostné opatrenia. V metropole Praha ešte stále hliadkujú príslušníci polície s dlhými zbraňami a pokračuje stráženie takzvaných mäkkých cieľov.

"Nemám informáciu, že by to bolo kvôli konkrétnemu teroristovi," povedal Českému rozhlasu policajný hovorca Jan Daněk.

Nevhodné vyjadrenia

Bezpečnostný analytik Andor Šándor uviedol, že je nevhodné, aby sa prezident takto vyjadroval. "Pokiaľ občan počuje informáciu, že by sa mal po území Českej republiky pohybovať človek, ktorý je spätý s Islamským štátom, tak si logicky začne klásť otázky. Ako sa sem dostal, prečo čakajú s jeho zadržaním, či nemajú dostatok dôkazov a či čakajú, že ich navedie k ďalším ľuďom. Občania s podobnými informáciami nevedia pracovať, no keď sa to dozvie ten dotyčný, že o ňom vedia, môže zmeniť svoje aktivity. Podobné informácie by sa nemali komunikovať, nepatria verejnosti," povedal pre Aktuálne.sk bezpečnostný analytik s tým, že sa v tomto štádiu nedá posúdiť, či existuje skutočná hrozba.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie