Zemanovo vianočné posolstvo: Ľudia v Česku majú dôvod na radosť

PRAHA - Český prezident Miloš Zeman predniesol v pondelok svoje tradičné vianočné posolstvo. Konštatoval, že ľudia v Česku majú dôvody na radosť. Zeman pripomenul prosperujúcu domácu ekonomiku, rastúce mzdy a nízku nezamestnanosť. Kritizoval naopak nízke verejné investície, nezmyselné dotácie či niektoré sociálne dávky. Znovu tiež odmietol dobrovoľné prijímanie migrantov do ČR.

milos zeman, prejav
Zeman predniesol tradičné vianočné posolstvo, v ktorom spomenul prosperujúcu českú ekonomiku. Ilustračné foto Zdroj:TASR/AP

"Bilancia je pozitívna, aj keď každá minca má dve strany," uviedol Zeman v súvislosti s ekonomickou situáciou.

K politickej situácii prezident podotkol, že koaličné vládnutie pochopiteľne sprevádzajú krízy. Pripomenul koaličnú roztržku medzi ČSSD a ANO na tému policajnej reorganizácie. Zdôraznil, že sa nepostavil na žiadnu stranu tohto sporu a snažil sa byť jeho moderátorom.

Kritika EÚ a pomoc migrantom

K zahraničnej politike prezident pripomenul, že "je smutný z Brexitu". Kritizoval "neschopné, byrokratické vedenie EÚ", ktoré podľa neho nie je ani schopné chrániť hranice EÚ.

Zeman pripomenul tiež spojitosť migračnej krízy so zhoršením bezpečnostnej situácie v Európe. V nasledujúcich dvoch rokoch by preto podľa neho nemali byť v rámci kvót do ČR prijímaní žiadni migranti.

Zeman zvažuje, či bude opäť kandidovať. Podlomené zdravie je proti

"Nemám nič proti tomu, aby sme pomáhali na ich alebo susednom území," uviedla česká hlava štátu.

Prezident súhlasil aj s pomocou pre Grécko a Taliansko, ktoré sa s migračnou vlnou stretávajú. Prijatie migrantov by však podľa neho mohlo v ČR vytvoriť "podhubie pre teroristické útoky".

Na záver svojho prejavu prezident poprial ľuďom "radosť a úsmev" a pozitívne myslenie, aby Česi neboli považovaní za najskeptickejších národ.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie