Zomrel český politik Petr Matějů. V oblasti sociológie patril medzi špičku

PRAHA - Vo veku 66 rokov v pondelok zomrel český sociológ Petr Matějů. S odvolaním sa na oznámenie Simony Weidnerovej z Inštitútu pre sociálne a ekonomické analýzy (ISEA), ktorý Matějů zakladal, o tom v pondelok informoval spravodajský kanál Českej televízie ČT24.

sviecka umrtie smrt
Matějů vyštudoval teóriu kultúry a sociológiu. Ilustračné foto Zdroj:Shutterstock.com

V minulosti bol Matějů poslancom za Úniu slobody-DEU a zastupoval Česko vo výbore pre vzdelávaciu politiku OECD. V rokoch 2008-2014 bol predsedom Grantovej agentúry Českej republiky.

Matějů vyštudoval teóriu kultúry a sociológiu, podľa Weidnerovej bol najcitovanejším českým sociológom v zahraničí. Zaoberal sa problematikou vzdelávania, sociálnych nerovností, ľudských zdrojov, konkurencieschopnosti, výskumu, vývoja a inovácií.

Gašpar chce počkať na výsledky vyšetrovania. Tvrdí, že policajti nestrieľali bezhlavo

Ako pedagóg pôsobil v Spojených štátoch i v Českej republike. V roku 2005 bol menovaný za profesora. Od roku 2011 viedol katedru sociológie na Vysokej škole finančnej a správnej.

V Únii slobody bol od roku 1998. Matějů bol tiež straníckym expertom na oblasť školstva. Poslancom bol vo volebnom období 1998-2002, potom sa so svojou stranou rozišiel. V rokoch 2006-2007 pôsobil ako námestník ministerky školstva, v období 2006-2010 bol členom Rady pre výskum, vývoj a inovácie.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie